30.12.2014 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počas Medzinárodného roku pôdy si treba uvedomiť jej význam

Počas Medzinárodného roku pôdy, ktorý Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyhlásila na rok 2015, sa má zvýšiť pozornosť a chápanie významu pôdy s cieľom zaistiť potravinovú bezpečnosť a umožniť ekosystémom, aby mohli plniť svoje základné funkcie.

RÍM. Medzinárodný rok pôdy (The International Year of Soils) schválilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) 7. februára 2014 a FAO ho slávnostne vyhlásila 5. decembra 2014 v Ríme pri príležitosti Svetového dňa pôdy.
      Generálny riaditeľ FAO José Graziano da Silva zdôraznil, že pôda je základ rodinného poľnohospodárstva. Upozornil, že aj keď pôda má životodarný význam, ľudia na ňu často zabúdajú. "Mnohoraký význam pôdy si často neuvedomujeme. Pôda je naším tichým spojencom pri zabezpečovaní potravín," vyzdvihol. Poukázal aj na dôležitú spojitosť medzi pôdou a rodinným roľníctvom, či farmárčením. "Musíme podporovať rodinné roľníctvo s cieľom podporovať pôdu," uviedol. Ohrozovaná je rozrastaním miest, výrubom lesov, nadmerným využívaním, znečisťovaním, nadmerným spásaním a klimatickými zmenami.
      Súčasný stav degradácie pôdy ohrozuje schopnosť Zeme reagovať na potreby budúcich generácií. Preto medzi hlavné ciele Medzinárodného roku pôdy patrí zvýšiť pozornosť ľudí voči nej s tým, aby venovali pozornosť zachovaniu jej zdravého stavu a angažovali sa za trvalo udržateľné správanie sa, vyzval generálny riaditeľ FAO.
      Medzi špecifické ciele Medzinárodného roku pôdy podľa FAO patrí upriamenie pozornosti občianskej spoločnosti i popredných predstaviteľov jednotlivých štátov sveta na zásadný význam pôdy pre ľudský život. Ďalej napríklad aj informovanie verejnosti o kľúčovej úlohe pôdy pre potravinovú bezpečnosť, o znižovaní následkov klimatických zmien, o odstraňovaní chudoby a napomáhaní trvalo udržateľného rozvoja. Podpora politikov a činností zameraných na rozvoj a trvalú ochranu pôdnych zdrojov, podpora investícií do pôdnych zdrojov tak, aby užívatelia pôdy ňou mohli disponovať aj udržiavať v dobrom stave - aj to sú špecifické ciele Medzinárodného roku pôdu.
      FAO sa zároveň prihovára za rýchle posilnenie kapacít na zbieranie informácií o pôdach a ich kontrole na všetkých úrovniach - národnej, regionálnej a medzinárodnej.
      Realizáciu Medzinárodného roku pôdy má zabezpečiť FAO v spolupráci s vládami členských štátov a so sekretariátom Dohovoru OSN o boji proti rozširovaniu púští.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down