03.08.2011 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasie – limitujúci faktor tohtoročnej žatvy

V PD Mestečko v okrese Púchov sa žatva v podstate ešte len začína. Prvýkrát síce vyšli kombajny do poľa už 18. júla, ale potom počasie žatvu prerušilo na viac ako dva týždne. K 3. augustu tak majú z 279 hektárov ozimnej pšenice pokosených iba 12 hektárov.

Ako TASR informoval agronóm PD Mestečko Igor Ostrochovský, v prvý deň žatvy začali pre vysokú vlhkosť kosiť pšenicu až podvečer, pozberali ju z dvoch hektárov a odvtedy im dážď nedovolil v žatve pokračovať.
„Po dvoch týždňoch sme opäť začali kosiť v utorok 2. augusta popoludní. V stredu pokračujeme a denne by sme chceli pokosiť okolo 20 - 30 hektárov," povedal I. Ostrochovský.
Pripomenul, že zber pšenice by mali ukončiť o sedem až osem dní, všetko však závisí od počasia. Ako ďalej dodal, úroda pšenice sa tento rok ukazuje vyššia ako vlani, keď dosiahli priemerný hektárový výnos 3,5 tony. Tento rok predpokladajú úrodu na úrovni 4 - 4,5 tony z hektára.
„Kvalita pšenice však bude nižšia. Vysoká vlhkosť spôsobila, že je už naklíčená, bude vhodná zrejme len na kŕmne účely, logicky i jej cena bude nižšia," konštatoval I. Ostrochovský.
Pre poľnohospodárov je tento rok potešiteľná vyššia cena ozimnej repky. Po vlaňajších 270 eur za tonu robí tohtoročných 460 eur za tonu z tejto olejniny lukratívnu plodinu. „Úroda repky však bude slabšia, silná zima a holomrazy zredukovali výnosy z minuloročných 2,7 tony z hektára na necelé dve tony. Navyše sme museli z celkových 144 hektárov zaorať repku, ktorá vymrzla, na 96 hektároch," posťažoval si na rozmary počasia I. Ostrochovský.
Pripomenul tiež, že na rozdiel od minulých rokov budú repku kosiť až po pšenici, pretože potrebovala po krutej zime dlhší čas na regeneráciu.
Ani poľnohospodári z regiónu Levice nestihli pred dažďami pozberať celú úrodu – na poli zostala približne pätina z celkovej výmery obilnín. Po dvojtýždňových dažďoch kvalita nepokosenej pšenice výrazne klesla, je tmavá, napadnutá sneťami.
„Ak to počasie dovolí, mohli by sa žatvu ukončiť do konca tohto týždňa," uviedol pre TASR riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Radoslav Beluš.
Poľnohospodári sa opäť vracajú na polia, zberajú pritom aj pšenicu, ktorá je vlhkejšia. „Predpovede počasia nie sú priaznivé, každý sa usiluje ešte stihnúť, čo sa dá," konštatoval R. Beluš s tým, že okrem vlastnej techniky využívajú poľnohospodári aj služby z iných regiónov Slovenska, z Čiech i z Maďarska.
Žatevné práce sa v levickom regióne rozbehli začiatkom júla. Porasty ozimín a repky boli na začiatku žatvy v dobrom stave, horšia bola situácia u jarín. Sucho v čase odnožovania u jarného jačmeňa spôsobilo, že porasty boli redšie. Doterajšie výnosy obilnín poukazujú podľa R. Beluša na priemerný rok. „Hodnotiť úrodu budeme až na konci. Predbežne to vyzerá tak, že tento rok bude z hľadiska výnosov i kvality priemerný," povedal.
Väčšina pšenice pozberanej pred dažďami spĺňala parametre potravinárskej pšenice. Podľa predbežných výsledkov dopadla žatva pre mnohé subjekty v regióne lepšie ako minuloročná, no podľa R. Beluša bola vlani mimoriadna situácia. „Minulý rok nás naplno zasiahli záplavy, bol to mimoriadne zlý rok. Preto sa nedá porovnávať tohtoročná a minuloročná sezóna. Ak však porovnávame posledných päť - šesť rokov, môžeme hovoriť o priemernom roku," dodal R. Beluš.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down