12.04.2013 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasie pribrzdilo jarné práce

V druhej polovici marca a na začiatku apríla prevládalo u nás chladné počasie, umocnené výdatnými zrážkami, na mnohých miestach i snehovými. To spôsobilo, že jarné poľné práce sa dostali do výrazného sklzu a mnohé porasty ozimín poškodila, prípadne zničila voda. Na to, ako by sa roľníci mohli vysporiadať s touto nepriazňou počasia, sme sa opýtali odborníkov z radov vedecko – výskumnej základne.

Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc., CVRV – VÚRV Piešťany:
„Marec i začiatok apríla boli mimoriadne studené, s početnými snehovými a dažďovými prehánkami. To spôsobilo oneskorenie vegetácie o 10 až 14 dní, a na mnohých miestach aj podmočenie či zaplavenie pôdy. Časť plôch repky olejnej a ozimných obilnín, ktoré boli či sú zaplavené viac ako týždeň, vyhnije. Na zaplavených plochách vzniká i ďalší problém - veľký nános blata na plodinách. V dôsledku toho sa aj v prípade rýchlejšieho poklesu vody vytvorí v okolí rastlín „betón“, ktorý znemožní rastline bezproblémový vývoj a rast. Nános blata na listoch upchá prieduchy, rastliny prestanú dýchať a je veľký predpoklad ich úhynu.
Pestovateľom odporúčam, aby po opadnutí vody zaplavené plochy podrobne prezreli a v prípade, že rastliny budú prejavovať „známky života“, diagnostikovali ich zdravotný stav a následne prijali potrebné opatrenia. Ozimný jačmeň, prípadne aj vyspelejšie porasty ozimných pšeníc, treba – v závislosti od druhu pôdy a teda stavu “zabetónovania“ - v smere riadkov prebrániť ľahkými bránami, čo zabezpečí prevzdušnenie porastov, a potom prihnojiť. Zároveň bude treba rastliny podporiť v prekonaní stresových podmienok a naštartovať ich rast.
Viac sa dočítate v 15. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down