13.11.2017 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzva na podporu mimoprodukčných funkcií lesov je len pre vyvolených

Výzva na poskytnutie podpory na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov je len pre vyvolených, pretože je takmer nemožné pre krátky čas ju stihnúť. Oprávnení majú krátky čas na obstaranie požadovaných potvrdení z úradov. Uviedol to v pondelok na brífingu nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Zsolt Simon. Výzva je podľa neho tiež diskriminačná, lebo požaduje od vlastníkov lesov - nepodnikateľov, napríklad potvrdenie o tom, že nezamestnávajú nelegálne pracovníkov, ktoré im nie je možné vydať.

BRATISLAVA. "Dovolím si upriamiť pozornosť na jednu výzvu, ktorú Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila 31. októbra 2017, s termínom predkladania žiadostí do 13. novembra, teda do dnešného dňa. Za toto obdobie bolo 5 dní pracovného voľna. Ten, kto vedel, že výzva bude vyhlásená a dokedy je možné predkladať dokumenty, ten si vedel všetky doklady zabezpečiť dopredu, pretože ak treba 14 rôznych potvrdení od rôznych inštitúcií, ktoré majú 14 až 30 dní na to, aby vydali potvrdenie, tak za 8 dní sa toto takmer nedá zvládnuť," podčiarkol. Existuje podľa neho tak nový spôsob, ako pomôcť tomu, kto má údajne zvíťaziť.       Výzva je podľa neho tiež diskriminačná voči občanom, ktorí vlastnia lesy a spĺňali by podmienky výzvy. "Jedným z potvrdení, ktoré PPA vyžaduje, je potvrdenie o tom, že žiadateľ o dotáciu nelegálne nezamestnáva ľudí," poznamenal. Podmienkou na zistenie nelegálneho zamestnávania je podľa Simonových slov však identifikačné číslo žiadateľa, pričom subjektom, ktoré ho nemajú, nie je možné vydať predmetné potvrdenie. "Výzva však nebola vypísaná len pre samostatne zárobkovo činné osoby. Podpora sa poskytuje na les ako taký," dodal Simon.

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS), za účasti generálneho tajomníka služobného úradu MPRV Jaroslava Regeca a generálneho riaditeľa sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV Petra Kicka 9. októbra 2017 na brífingu informovala, že agrorezort pripravil s účinnosťou od 1. októbra vyhlášku o poskytovaní podpory v lesnom hospodárstve na plnenie tzv. mimoprodukčných funkcií lesov.       Cieľom vyhlášky je podľa Matečnej motivovať obhospodarovateľov lesov, aby hospodárili trvalo udržateľným spôsobom a uplatňovali prírode blízke hospodárenie, ktorých primárnym cieľom nie je zisk, ale plnenie verejnoprospešných a mimoprodukčných funkcií lesov. "Táto vyhláška má podporiť tých, ktorí sa o lesy starajú a podporuje tých, ktorí lesné hospodárstvo obhospodarujú prírode blízkym spôsobom. Musím povedať, že touto vyhláškou si zároveň plníme aj Programové vyhlásenie vlády SR, kde hovoríme, že ideme podporovať prírode blízke spôsoby hospodárenia, a taktiež podporovať mimoprodukčné funkcie lesa. Vyhláška počíta s objemom 2 miliónov eur a bude k dispozícii cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA)," priblížila v októbri Matečná.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down