05.08.2014 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pod strechou je úroda z 95 % plôch repky a z 92 % plôch ozimného jačmeňa

Poľnohospodári pokračujú v zbere úrody hustosiatych obilnín. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na základe údajov žatevného dispečingu komory k 4. augustu.

       BRATISLAVA.  "Máme momentálne pod strechou pozberaných približne 95 % plôch repky olejnej. Plochy ozimného jačmeňa sú pozberané z približne 92 % a ozimná pšenica zo 71 % plôch," spresnil.
      Tohtoročná žatva na Slovensku je v tomto roku podľa jeho slov svojím spôsobom špecifická, pretože poľnohospodári síce začali žatvu s približne s dvojtýždňovým predstihom oproti vlaňajšku, ale v súčasnosti sa tento predstih stratil v dôsledku premenlivého počasia.
      Po kvantitatívnej stránke je tohtoročná žatva v porovnaní s minulým rokom lepšia. "Momentálne sú hektárové výnosy o približne 1 tonu až o 1,5 tony na hektár vyššie oproti minulému roku, či oproti päťročnému priemeru," poznamenal. Pod nižšie kvalitatívne parametre obilnín z tohtoročnej žatvy sa podľa Semančíka podpisuje najmä daždivé počasie, čo zhoršuje speňažiteľnosť obilia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down