19.07.2017 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pôda: kam smeruje vývoj na Slovensku?

Národ, ktorý ničí pôdu, ničí sám seba, povedal F. D. Roosevelt. Jeho slová sú platné dodnes s tým, že ani v súčasnosti nie je každý národ uvedomelý, a nie každý si myslí, že pôdu treba ochraňovať pred silnými tlakmi rozvojových trendov spoločnosti. Pôda na Slovensku nie je striktne chápaná ako prírodný zdroj, ako národné bohatstvo, a pre mnohých bola a je tovarom, ktorý možno výhodne predať, speňažiť a profitovať z nej.

Aktivity, smerujúce k ústavnej ochrane pôdy, sú určitou náplasťou na daný stav. Podporujeme aj čiastkové riešenia, ktoré určite napomôžu chrániť a zachovať tento prepotrebný a drahocenný prírodný zdroj. Zatiaľ to však nie je finálne riešenie, nakoľko spoločenských tlakov na pôdu a na pozemky je oveľa viac ako si dokážeme predstaviť.

Z daného konštatovania vyplýva, že jednostranná obava o pôdu, nakupovanú zahraničnými subjektmi, nezahrňuje systematickú a komplexnú ochranu pôdy. Pevne dúfame, že pripravovaná novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku (Zákon č. 140/2014 Z.z.), ktorej cieľom je otvoriť získanie pôdy pre reálne hospodárenie a pre reálnych užívateľov, bude účinná, a že rýchlo nájde uplatnenie v praxi.

Najzávažnejšie faktory

Medzi najzávažnejšie faktory, spôsobujúce úbytok či degradáciu pôdy, patria neúmerné zábery poľnohospodárskych pôd pre výstavbu. Nemáme nič proti celospoločenskému rozvoju Slovenska, ale prečo zaberáme najkvalitnejšie pôdy, a prečo fabriky staviame uprostred úrodných polí? Všetci farmári nie sú uvedomelí poľnohospodári, s pôdou zaobchádzajú nešetrne, uplatňujú zjednodušený spôsob hospodárenia s jednostrannou orientáciou na biznis (monokultúrne pestovanie plodín, určených na výrobu biopalív, plantáže rýchlorastúcich drevín), čoho výsledkom býva fyzikálna, chemická i biologická degradácia a únava pôd. K environmentálnemu poškodeniu poľnohospodárskej krajiny sa pridružujú globálne dopady (klimatická zmena, sucho, strata biodiverzity, bezpečnosť potravín) ako aj všeobecne slabé povedomie o pôdnych funkciách a o ekosystémových službách pôd.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down