20.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podiel privátnych značiek u potravín stúpol v roku 2022 na 25,6 %

      Bratislava 20. decembra (TASR) - Podiel potravín pod privátnou značkou dosahuje desaťročný rekord. Vyplýva to z prieskumu Potravinárskej komory Slovenska (PKS), o ktorom informovala riaditeľka komory Jana Venhartová.  


      Spresnila, že podiel privátnych značiek dosiahol v roku 2022 podiel 25,6 %, pričom oproti roku 2021 narástol o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.). Podiel privátnych značiek dosiahol v roku 2022 najvyššiu hodnotu od začatia merania. PKS podľa nej predpokladá, že tento trend bude vzhľadom na súčasnú infláciu prudko stúpať.
      Rôzne retailové siete majú podľa nej rôzne stratégie, čo sa týka ponuky výrobkov pod privátnymi značkami. Kým v Lidli viac ako polovica (54 %) vystavených výrobkov nesie privátnu značku, v predajniach skupiny Terno je tento podiel až trinásťkrát nižší (4 %). Bežný podiel ponúkaných privátnych značiek je v slovenských retailových sieťach v rozmedzí 15 % až 25 %.
      Poznamenala, že relatívne vyšší podiel privátnych značiek ponúka aj Kaufland (25 %), kde tento podiel pomaly, ale dlhodobo rastie. Sieť obchodov COOP Jednota, ktorá má tretí najvyšší podiel, predáva pod privátnou značkou každý piaty výrobok (podiel 21 %).
      Z hľadiska typu predajní sú najzastúpenejšie privátne potraviny v diskontných predajniach, kde sa zaznamenal medziročný nárast až o 3 p. b. (54 %), a hypermarketoch (22 %). V malých predajniach a supermarketoch je podiel privátnych značiek najnižší, v týchto formátoch zostal podiel privátnych značiek na úrovni roka 2021.
      Najvyšší podiel zastúpenia privátnych výrobkov v regáloch je v kategóriách mlieko (59 %), mäsové výrobky – balené, nemrazené (43 %), oleje (42 %), mliečne výrobky –prírodné syry (41 %), konzervované produkty (39 %).

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down