07.10.2013 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podiel slovenských potravín na pultoch obchodov v SR je na úrovni 39 %

Podiel slovenských potravín na pultoch reťazcov v SR je na úrovni už len 39 %. Vyplýva to z aprílového prieskumu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), o ktorom v pondelok na tlačovej besede informoval jej predseda Milan Semančík.

BRATISLAVA. "Zastúpenie domácich potravín na vnútornom trhu je stále pod hranicou 50 %, s čím absolútne nemôžeme byť spokojní. Ak zoberiem do úvahy rôzne metodiky merania podielu, tak podiel vychádza od 32 % do 50 %. Treba teda povedať, že viac ako 50 % tovaru na pultoch obchodných reťazcov je z dovozu, pričom takáto situácia pretrváva už dlhší čas," spresnil.

Pripomenul, že v roku 2002 bolo zastúpenie slovenských potravín na pultoch slovenských obchodov približne 72-percentné. "Ich podiel však postupne klesal. V roku 2004, teda v roku vstupu SR do EÚ, sa tento podiel pohyboval na úrovni 60 %. Odvtedy postupne podiel naďalej klesá," upozornil.

Viac ako 70-% podiel podľa jeho slov majú na pultoch obchodov na Slovensku len vajcia so 76 % a mlieko so 71 %. Viac ako 50-percentný podiel majú komodity ako pivo s 51 %, mlynské výrobky s 52 %, minerálne vody so 64 % a chlieb a pečivo so 66 percentami. "Ostatné komodity sú hlboko pod hranicou 50 %," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down