13.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpísali Deklaráciu o ekologickej výrobe a označovaní ekologických výrobkov

V Beladiciach, v okrese Zlaté Moravce, sa v utorok konalo stretnutie ministrov poľnohospodárstva z krajín Vyšehradskej štvorky, ktoré bolo rozšírené aj o ďalšie tri krajiny – Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko.

BELADICE. Po rokovaní sa uskutočnila tlačová beseda, na ktorej novinárov informoval hostiteľ tohto stretnutia - minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek ako aj ďalší predstavitelia zúčastnených štátov. Ešte kým sa dostaneme k podstate, treba pripomenúť, že ministerské zastúpenie mali na spomenutom stretnutí len tri krajiny - okrem Slovenska to bola ešte Česká republika, delegáciu ktorej viedol minister poľnohospodárstva Marian Jurečka, a Slovinsko, ktoré na tomto stretnutí zastupoval minister poľnohospodárstva Dejan Židan. Ostatné krajiny mali zastúpenie na úrovni štátnych podtajomníkov príslušného agrárneho rezortu, prípadne na úrovni ich zástupcov.

Ako na tlačovej besede po rokovaní konštatovali viacerí ministri i ďalší účastníci, zúčastnené krajiny počas neho dosiahli zhodu alebo blízkosť názorov vo viacerých dôležitých otázkach. Vyjadrením toho je podpis Deklarácie o ekologickej výrobe a označovaní ekologických výrobkov, ku ktorému došlo priamo pred zrakmi novinárov.

Z viacerých vyjadrení účastníkov beladického stretnutia je zrejmé, že ekologické poľnohospodárstvo sa rozvíja dokonca aj v období krízy a v období, kedy sa krajiny „beladickej vésedmičky“ vyrovnávajú s následkami embarga na dovoz potravín do Ruskej federácie.

„Ekologické poľnohospodárstvo sa dynamicky rozvíja aj v súčasných komplikovaných podmienkach, a preto si myslíme, že je to jeden zo smerov, ktorým by sme sa mohli uberať,“ povedal na tlačovej besede minister Ľ. Jahnátek. „ V súčasnom období by však nebolo účelné, aby sa ekologické poľnohospodárstvo rozvíjalo na princípe čisto ekologickej produkcie, ale podľa našej mienky by ešte stále mala byť umožnená aj zmiešaná produkcia.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down