27.06.2013 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpísali memorandum k produktu Moja pôda

Vrcholní predstavitelia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) a Slovenského pozemkového fondu (SPF) podpísali vo štvrtok 27. júna memorandum o spolupráci k úverovému produktu Moja pôda.

Vďaka tomuto programu môžu poľnohospodári za veľmi výhodných podmienok získať úver na nákup poľnohospodárskej pôdy. „Dávame priestor slovenským poľnohospodárom, aby využili rok a pol, ktorý ostáva do liberalizácie trhu s pôdou, na to, aby vedeli získať pôdu, na ktorej produkujú, ,“ vysvetlil zámer projektu minister Ľubomír Jahnátek.
Nákup pôdy rezort podporuje aj preto, že Slovensko má najväčšiu rozdrobenosť pôdy /spomedzi členských krajín EÚ. Jeden list vlastníctva na konkrétny pozemok má zhruba 5 až 30 spoluvlastníkov. Parcely majú pritom priemernú výmeru len 0,45 hektára. Na 4500 metrov štvorcových teda pripadá 12 až 15 vlastníkov. Produkt „Moja pôda“ má pomôcť poľnohospodársku pôdu efektívne sceliť.
Poľnohospodári môžu pomocou úveru od SZRB financovať odkúpenie ornej pôdy, chmeľnice, vinice, ovocného sadu, záhrady, trvalého trávneho porastu alebo zastavaných pozemkov pod hospodárskymi budovami. Záručná banka na tieto úvery zatiaľ vyčlenila 20 miliónov eur. Za túto sumu môžu poľnohospodári nakúpiť 20- až 30-tisíc hektárov pôdy.
„Ak chcú poľnohospodári takýto úver získať, musia mať aj živočíšnu výrobu. V prípade, že podnikajú iba v rastlinnej výrobe, musia mať aspoň 10% z obhospodarovanej výmery vyčlenenej na špeciálnu rastlinnú výrobu. Novinkou je, že uvery je možné použiť aj na nákup parciel E a C,“ informovala generálna riaditeľka Sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu MPRV SR Slávka Jánošíková.
Podmienkou je, že poľnohospodári môžu úver splácať maximálne 15 rokov. Jeho minimálna výška je 3000 eur a maximálna 330 000 eur. Žiadatelia si musia zabezpečiť z vlastných zdrojov minimálne 15% z celkového objemu úveru.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down