12.09.2013 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov

Podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby by mala fungovať efektívnejšie. Takýto cieľ si stanovila novela zákona z dielne ministerstva hospodárstva, ktorú vo štvrtok poslanci Národnej rady SR poslali do druhého čítania.

V novele ministerstvo navrhlo, aby sa zmenila podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov (MW). Prísnejšou podmienkou má byť využitie minimálne 30% obnoviteľných zdrojov energie v palive, oproti súčasnému minimálnemu podielu 20%. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť na dovoze primárnych zdrojov energie.
Zároveň sa novelou znižuje hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. V zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.
Novelou sa podľa ministerstva umožňuje po splnení podmienok získať doplatok na celú časť vyrobenej elektriny aj pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom nad 5 MW. Možným spôsobom je napríklad podiel tepla dodaného na technologické účely najviac 40% alebo splnenie podmienky minimálneho podielu obnoviteľných zdrojov energie alebo plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese.
Poslanci zároveň pri dnešnom hlasovaní schválili aj návrh novely biocídneho zákona z dielne ministerstva hospodárstva. Ním sa má upraviť pôsobnosť orgánov štátnej správy pre sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down