Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pred dvoma rokmi schválila akciovej spoločnosti Chateau Modra reštrukturalizáciu viníc; po dvoch rokoch realizácie projektu jej zamietla vyplatiť časť nákladov. Firma sa voči rozhodnutiu odvolala a nový postoj PPA nechápe.
BRATISLAVA. "V rokoch 2013 a 2014 sme vykonali všetky úkony, ktoré vyplývali zo schváleného projektu reštrukturalizácie, a v auguste 2014 naša spoločnosť požiadala o preplatenie časti nákladov. Napriek vykonaným kontrolám zo strany Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) a PPA, ktoré potvrdili, že výsledná reštrukturalizácia je v súlade so schváleným projektom, PPA našu žiadosť zamietla z dôvodu, že 'žiadateľ doložil certifikáty len na určitú časť vinohradu, ktorej výsadbu realizoval v roku 2013, teda nie na celej schválenej ploche vinohradu'," informoval Jozef Adamovič, predseda predstavenstva a. s. Chateau Modra.
Zamietavé rozhodnutie PPA vydala 17. 10. 2014, a podľa dotknutej spoločnosti je "tento nový postoj v ostrom kontraste s tým, čo schválila v roku 2012". Odvoláva sa na prílohu ako na neoddeliteľnú súčasť žiadosti, podľa ktorej požadovala na výmere 93,18 hektára, na ktorej sa už nachádzalo 212 170 krov, vysadiť - teda „zahustiť“ - výsadbu minimálne o 176 012 krov, aby dosiahla minimálny počet krov na tejto ploche, to znamená 388 182 krov, čo predstavuje minimálne 4 166 krov na hektár.
Spoločnosť tvrdí, že splnila hlavnú požiadavku opatrenia "Zmeny počtu krov", aby vinica po zahustení dosiahla minimálne 4000 krov na hektár. Nový postoj PPA je podľa nej aj v rozpore s nariadením vlády. "Jasne sa v ňom konštatuje, že "zmenu počtu krov" možno kombinovať so zmenou odrôd, s presunom a s vyklčovaním," vysvetlila svoj postup. Novú interpretáciu PPA, že opatrenie "zmeny počtu krov" je nevyhnutne potrebné spájať s klčovaním, považuje vinohradnícka spoločnosť za svojvoľnú.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)