01.10.2013 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora prezimovania ozimín

Príchod studeného počasia a prvých mrazov nehrá porastom príliš do karát. Z pohľadu lokalít môžeme nájsť porasty repky, ktoré sú už zapojené, ale aj porasty oneskorené i s nízkou hustotou. Preto je nevyhnutné hľadať riešenia na odstránenie tohto stavu Vašich porastov a eliminovať ich dopad.

Dôležité faktory prezimovania

Odhliadnuc od počasia, najväčšie výpadky rastlín spôsobené hlavne slabým stavom porastu pred vstupom do zimy. Základom dobrého prezimovania ozimín dostatočne veľké a silné korene. Porasty s dostatočne veľkou a mohutnou koreňovou sústavou lepšie znášajú nepriaznivé klimatické podmienky a majú následne lepšiu regeneráciu po zime ako slabšie porasty. Tiež nesmieme zabúdať ani na stav porastu z pohľadu úrody. Dobre založený porast na jeseň je základom stabilizácie a vyššej úrody. Preto je potrebné podporiť tvorbu koreňov pri všetkých typoch porastov, predovšetkým pri hustých a oneskorených.

Ošetrenie pšenice na jeseň

Nikdy nevieme kedy skončí jeseň a nastúpi zima. Už od začiatku sa preto snažte spraviť čo najviac pre Vaše porasty pšenice. Aplikovaním prípravku pri morení na báze morských rias so stimulačným a prostistresovým účinkom Alga 300++ high P v dávke 2 l/t a SoftGuard  v dávke 1 l/t podporíte rýchlejšie a rovnomernejšie vzchádzanie, tvorbu koreňov a jemného koreňového vlásnenia, odnožovanie, odolnosť voči stresovým faktorom, výživu porastu už od začiatku vegetácie a zvýšite odolnosť proti výpadkom.

 

Ošetrenie je možné aj aplikáciou prípravku v štádiu 3 listu a neskôr, kde je vhodné aplikovať prípravok na báze morských rias so stimulačným účinkom + NPK Alga300++ high P v dávke 1 l/ha, poprípade je možné túto aplikáciu kombinovať aj s nízkym roztokom močoviny. V prípade výsevu na začiatku agrotechnického termínu je vhodné do tejto kombinácie zakomponovať aj prípravok SoftGuard v dávke 1 l/ha. SoftGuard s účinnou látkou chitosan oligosacharid pôsobí preventívne proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám, tiež stimuluje rast koreňov a má synergické účinky s prípravkami na báze morských rias.

 

Podpora prezimovania repky

 

V prípade repky sa považuje optimálny stav porastu pred vstupom do zimy 8 listov, 8 mm koreňový krčok a 8 cm koreň. Čo je však dôležité? Aby bol pomer koreňov k nadzemnej časti v pomere 2:1. Zima nám korene zredukuje a na jar bude potrebná ich obnova, ale poslúži nám ako silné pôdne čerpadlo vody a živín, a taktiež nám podporí prezimovanie. Nami odporúčané aplikácie sa vzťahujú predovšetkým na stav porastu, výživu a pestovanú odrodu. Pre zapojené porasty s dostatočným počtom jedincov (línia 25- 40/m2, hybridy 20-30/m2) odporúčame aplikovať prípravok na báze morských rias so stimulačným a protistresovým účinkom Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha. Ďalej je potrebné ochrániť porasty proti chorobám, hlavne voči fómovej hnilobe, a preto je vhodné prípravok Alga 600 kombinovať s prípravkom SoftGuard v dávke 1 l/ha, ktorý pôsobí preventívne proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám, stimuluje rast koreňov a zvyšuje mrazuvzdornosť. Na ostatné typy porastov odporúčame kombináciu prípravku na báze morských rias s vysokým obsahom prírodných auxínov RootMost v dávke 1 l/ha, ktorý podporuje razantné zvýšenie objemu korienkov + SoftGuard v dávke 1 l/ha. Obidve kombinácie je vhodné spojiť s aplikáciou morforegulátora. Jesenné aplikovanie bóru (ProBoron v dávke 0,7 l/ha) je z pohľadu intenzívneho pestovania nevyhnutné, pretože zvyšuje mrazuvzdornosť a pôsobí preventívne proti hnilobám.

 

Prečo ošetrovať porasty už na jeseň?

 

Dôležitosť jesennej aplikácie je objasnená v tabuľke . Variant ošetrený na jeseň dosiahol vyššiu úrodu v porovnaní s ošetrením na jar o 0,32 t/ha viac. Aj v prípade priaznivých klimatických podmienok nebola repka schopná dosiahnuť vyššiu úrodu a dobiehala iba zameškané z jesene.

Vplyv jesennej aplikácie na výšku úrody repky ozimnej v roku 2013:

Variant

Aplikácia

Prípravky

Dávka/ha

Úroda v t/ha

Navýšenie v t/ha

Navýšenie v %

Navýšenie v €

1

JAR

Alga 600

SoftGuard++

ProBoron

0,5 kg

0,8 l

0,7 l

3,95

-

-

-

2

JESEŇ

Alga 600

SoftGuard++

0,5 kg

0,8 l

4,27

0,32

8,1

112

 

 

Pre viac informácií o špeciálnych akciách kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte webstránku s e-shopom www.agrobiosfer.sk.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down