06.10.2010 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpory pre producentov vína

Slovenskí vinohradníci môžu do 15. októbra požiadať o čerpanie nenávratného finančného príspevku z eurofondov s podporou Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR na investície do vinárstva.
Ide o investície prideľované na vinársky rok 2010/2011, ktoré sú určené na vnútorné vybavenie predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku. Môže to byť jedna a viac miestností, napríklad degustačná a prezentačná miestnosť či vinotéka. Týkajú sa pritom iba hmotného majetku, ako sú nábytok, stoly, stoličky, police, výčapné a chladiace zariadenia na víno, kuchynský dres, predajná nádoba na víno, výčapné zariadenia na víno, fontána na oplachovanie pohárov, poháre s logom, kávovar, prestieranie na stôl, príborník a ďalšie dekorácie, či historické predmety interiérového vybavenia, ale tiež vykurovacia a klimatizačná jednotka a podobne.

Z podpory sú naopak vylúčené náklady na stavebné práce a pojazdné stánky. Výška investície sa pohybuje od 5000 do 50 000 eur. Vybudované priestory musia byť prevádzkované najmenej tri roky.
Finančné prostriedky môžu byť pridelené aj na zavedenia označovania vinárskych produktov a podporných marketingových prvkov pre produkty s chráneným označením. Ide napríklad o grafický návrh etikiet, výrobu nových etikiet, výsekové formy pre razbu a slepotlač, výrobu informačných materiálov či poradenstvo. Vylúčené sú opatrenia súvisiace s propagáciou vína. Aj v tomto prípade sa výška investície pohybuje od 5000 do 50 000 eur.
Žiadateľ môže investíciu realizovať až po schválení projektu a je povinný ukončiť schválené investície najneskôr do dvoch rokov od schválenia žiadosti. Oprávnený žiadateľ, či už ide o fyzické alebo právnické osoby, musí podnikať v sektore vinárstva na území SR.
Podpora je určená pre mikropodniky, malé a stredné podniky. Jej výška dosahuje maximálne 40 percent oprávnených nákladov pre Bratislavský kraj a maximálne 50 percent pre ostatné kraje. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down