05.09.2013 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpredseda vlády SR pre investície podporuje rozvoj obnoviteľných zdrojov energie

Kancelária podpredsedu vlády SR pre investície Ľubomíra Vážneho vypracovala Koncepciu výroby elektriny z malých obnoviteľných zdrojov energie. Cieľom tejto koncepcie je zjednodušiť pripájanie a prevádzku malých zdrojov energie pre domácnosti. Z tohto dôvodu podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny navštívil včera špecializované laboratórium, kde sa zoznámil s modernými technológiami využitia obnoviteľných zdrojov energie. Národné centrum pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie prevádzkuje STU v Bratislave pod vedením profesora Františka Janíčka. Výskumníci centra predstavili napríklad experimentálnu bioplynovú stanicu, ktorá v kontajnerovom prevedení umožňuje modulárnu montáž a tým zlacňuje a zrýchľuje náklady na vybudovanie stanice.

 Na overenie vplyvu nasadzovania veľkého počtu rozptýlených zdrojov v elektrizačnej sústave kancelária podpredsedu vlády zadala Slovenskej technickej univerzite v Bratislave vypracovanie štúdie vplyvov na distribučné sústavy. Štúdia preskúma prípadné nepriaznivé vplyvy pripájania malých zdrojov a stanoví limity ich bezpečného rozvoja do roku 2020. Predbežné závery štúdie predstavené podpredsedovi Vážnemu poukázali na limity bezpečného rozvoja elektrizačnej sústavy SR a sú východiskom pre nastavenie pravidiel pripájania rozptýlených zdrojov energie.
      Využitie bioplynových staníc urýchli rozvoj využitia bioplynu na Slovensku. Pritom už v súčasnosti má využívanie bioplynu viacnásobný pozitívny prínos keďže zamestnáva ľudí v regiónoch, využíva miestne dostupné zdroje z poľnohospodárstva a dokáže zužitkovať živočíšne aj rastlinné odpady. Ďalší rozvoj využívania bioplynu na Slovensku zvýši energetickú aj ekonomickú sebestačnosť regiónov a zníži závislosť na dovoze energetických nosičov zo zahraničia.
      Dlhodobým zámerom je rozvíjať využitie biomasy na energetické zásobovanie regiónov a zamestnanie aj nízkokvalifikovanej pracovnej sily pri príprave biomasy a prevádzke technológie. Rast bioplynového priemyslu je zároveň príležitosťou na zníženie energetickej závislosti na dovoze nosičov energie zo zahraničia a na kultiváciu krajiny v regiónoch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down