08.08.2014 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úrody sú podstatne lepšie, ale pestovateľov „dobehli“ odbytové ceny

Ani po črtajúcich sa veľmi dobrých výsledkoch tohtoročnej žatvy by spotrebiteľ nemal očakávať, že sa ceny chleba, rožkov či pekárskych výrobkov na Slovensku znížia. To je jeden zo záverov tlačovej besedy, na ktorej predstavitelia SPPK hodnotili doterajší priebeh žatevných prác a naň nadväzujúce skutočnosti.

BRATISLAVA. Hovoriť o možnom zlacňovaní chleba a pekárskych výrobkov označil Slavomír Moravčík, podpredseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, za populistické. Toto odvetvie v ostatných rokoch aj pod tlakom obchodných reťazcov tvorí stratu, a to sa podľa S. Moravčíka „dlhodobo utiahnuť nedá“.

„Od roku 2010 do roku 2013 nám zdraželi viaceré vstupy, napríklad zemiaky, sušené vajcia či cukor, a trvalo rastie aj cena ražnej múky,“ konštatoval S. Moravčík. „A my sme to v dôsledku tlaku obchodných reťazcov na ceny našich výrobkov nedokázali preniesť do našich odbytových cien. Aj preto tvrdíme, že ani prípadné zníženie cien múky po tohtoročnej sľubnej úrode nezakladá dôvody na to, aby sa znížila cena pekárskych výrobkov.“

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík uviedol, že čo sa žatevných prác týka, momentálne je už zber vykonaný na 95 percentách z osiatych plôch repky olejnej. Ozimný jačmeň je zožatý na 92 percent a ozimná penica zo 71 percent ňou obsiatych plôch. Doteraz dosahované hektárové úrody sú o 1,0 až o 1,5 tony vyššie ako vlani, ale aj voči priemeru z posledných piatich rokov. 

„Samozrejme, tešíme sa z dobrej úrody, ale zároveň musím dodať, že príjmová stránka pestovateľov repky a obilnín sa po tohtoročnej žatve dajako výraznejšie nezlepší,“ konštatoval predseda SPPK.

Je to dôsledok pokračujúceho poklesu cien hlavných agrárnych komodít. Veď priemerná cena potravinárskej pšenice bola v prvom polroku 2014 o takmer 25 eur za tonu nižšia ako vlaňajší celoročný priemer. Pri kŕmnej pšenici tento pokles dosiahol takmer 20 eur na tonu a pri repke až 35 eur na tonu. Pri predpokladanej celkovej produkcii pšenice, ktorá by podľa odhadu Štatistického úradu SR mala tohto roku predstavovať 1 milión 865-tisíc ton, tak hrozí reálny výpadok z tržieb za pšenicu na úrovni asi 37 miliónov eur. O ďalších zhruba 13 miliónov eur poľnohospodári prídu v dôsledku znížených cien repky.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down