06.04.2011 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podtatranská hydina žaluje rezort pôdohospodárstva

Spoločnosť Podtatranská hydina žaluje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona za poškodenie dobrého mena spoločnosti.

Dôvodom tejto žaloby je kauza údajného používania zakázanej látky zilpaterol v kŕmnej zmesi, ktorú kontrolóri Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho našli v krmivách pre hydinu na farme v Čaklove.
Minister Zs. Simon o náleze zilpaterolu informoval ešte 23. februára. Zilpaterol spôsobuje vyššie prírastky či vyšší výťažok mäsa v pomere k tuku. Krmivo poľského pôvodu na farmu dodala spoločnosť Blackthorn Košice.
Generálny riaditeľ spoločnosti Podtatranská hydina Pavol Konkoľ v stredu na tlačovej besede podľa agentúry SITA oznámil, že výsledky analýzy poslednej vzorky krmiva ukázali, že sa v krmive zilpaterol nenachádza. Spoločnosť sa opiera o analýzu akreditovaného rozhodcovského laboratória v Berlíne. „Včera nám telefonicky oznámili, že výsledky sú v poriadku," povedal P. Konkoľ.
V dôsledku krivého obvinenia, ohovárania a nepravdivých tvrdení podľa neho Podtatranská hydina utrpela nemajetkovú ujmu v hodnote minimálne tri milióny eur. Ďalšiu žalobu podá spoločnosť aj na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu za spôsobenie majetkovej škody, jej výška je približne 200-tisíc eur.
„Spoločnosť Podtatranská hydina využije všetky dostupné prostriedky na očistenie dobrého mena spoločnosti a dosiahnutie primeranej satisfakcie," dodal P. Konkoľ.
Rezort pôdohospodárstva podľa neho porušil svojím konaním niekoľko smerníc Európskej únie a meno spoločnosti zverejnil predčasne. Jej vedenie preto zvažuje aj podanie trestných oznámení pre podozrenie spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv. Pavol Konkoľ si myslí, že za prípadom môže byť konkurencia.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na vyhlásenie spoločnosti Podtatranská hydina uviedlo, že rešpektuje právo firmy obrátiť sa na súd. Rezort však zároveň pripomenul, že v prípade firiem Pavla Konkoľa bolo v krátkom čase opakovane zistené používanie zakázanej látky či prebaľovanie hydiny bez oprávnenia.
„Pre ministerstvo zostáva otázne, prečo pán Konkoľ tak dlho bránil vykonaniu rozboru poslednej vzorky a jej analýzu umožnil až po dvoch mesiacoch od odobratia prvej vzorky, keďže látka zilpaterol sa rozkladá rýchlo," informoval hovorca rezortu Juraj Kadáš.
Ako ďalej pripomenul, výskyt zakázanej látky sa v podnikoch patriacich Pavlovi Konkoľovi potvrdil v krátkom časovom období trikrát, pričom v roku 2009 jej prítomnosť potvrdili aj poľské úrady. „Pre ministerstvo je prvoradé garantovať pre obyvateľov tejto krajiny bezpečnosť potravín, ktoré sa dostanú do potravinového reťazca," dodal J. Kadáš.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down