08.01.2019 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pohľad na tri míľniky poľnohospodárskeho roku 2018

Rok 2018 už patrí minulosti. Akým bol pre poľnohospodárov? Vybrali sme tri míľniky či situácie, s ktorými sa museli farmári počas neho popasovať, ale ktorými sa budú môcť i pochváliť, a ktoré budú mať dosah aj na ďalšie roky.

BRATISLAVA. Zamerali sme sa viac na oblastí: na legislatívu, investície či na pracovnú silu.

Takmer každého poľnohospodára sa totiž v roku 2018 dotkla novela zákona o nájme pôdy. To, čo mnohé agrárne podniky trápi dlhodobo, je však aj nedostatok pracovnej sily. A inak to nebolo ani v roku 2018. A hoci živočíšna výroba na Slovensku klesá, v obci Bzovík v minulom roku slávnostne otvorili novú mliečnu farmu, jednu z najväčších v celej strednej Európe.

 

Novela zákona o nájme pôdy

 

Aj v roku 2018 sa pomerne búrlivo diskutovalo - a bola aj dosť kritizovaná - novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorá nadobudla platnosť 1. mája 2018.

Podľa najaktuálnejších údajov ŠÚ SR predstavuje výmera využitej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku 1,9 mil. hektárov. Pôda je v poľnohospodárskej výrobe základné aktívum, avšak až 80 až 90 percent z nej obhospodarujú poľnohospodári v SR na základe nájomných zmlúv. Tento stav je pritom dôsledkom výrazného rozdrobenia pozemkového vlastníctva a veľkého množstva spoluvlastníkov s malými podielmi na jednotlivých parcelách. Čo teda znamená zmena novely zákona pre poľnohospodárov?

Pre zabezpečenie si základného výrobného nástroja, teda pôdy, je pre poľnohospodárov kľúčové práve administratívne zvládnutie správy nájomných zmlúv, teda sledovanie končiacej doby nájmu, sledovanie zmien údajov v katastri nehnuteľností a dôsledná evidencia dokladov o odoslaných písomnostiach, súvisiacich s prenajatými pozemkami. V neposlednom rade je to aj účinná a správna komunikácia s prenajímateľmi pôdy a pružné reagovanie na ich požiadavky.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down