21.12.2018 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokročilý systém riadenia od LANDINI

Počas nedávneho veľtrhu EIMA International Machinery v Talianskej Bologni získal inovatívny systém riadenia a riadenia high-tech traktora Landini Rex 4 technickú cenu za inováciu 2018. Systém bol navrhnutý talianskou spoločnosťou Argo Tractors a traktor Landini Rex 4 je vôbec prvým traktorom, do ktorého bol tento systém implementovaný.

Hneď na úvod je potrebné povedať, že systém riadenia využíva servomotor, ktorý je umiestnený medzi hydromotorom a volantom. Nie je to však náhoda, že sa tento systém objavil po prvý raz v špeciále pre sady a vinice. Aká je teda výhoda takéhoto riešenia?

V prvom rade, ako je už dnes trendom, výrobcovia sa snažia uľahčiť činnosti obsluhe, aby sa mohla čo najviac sústrediť na prácu s náradím.

Landini Rex 4 je úplne novým modelovým radom traktorov dostupný so šiestimi motormi s výkonmi od 50 do 82 kW (70-112 k). Okrem iného sa vyznačuje i možnosťou konfigurácie šírky a rázvorov, aby vyhovovali rôznym požiadavkám majiteľa na prácu v ovocných sadov a vinohradoch. Traktor ponúka okrem iného i novú prevodovku, kabínu s rovnou podlahou a vetraním kategórie 4, ktoré chráni obsluhu pred vplyvom škodlivých látok. Traktor je vybavený prednou odpruženou nápravou už v základe.

O čom je vlastne tento systém?

Takéto špeciálne traktory sú často agregované s náradím do predného i zadného závesu traktora, prípadne medzi jeho nápravy. Z takejto konfigurácie je zrejmé, že bude potrebovať viac námahy a pozornosti na riadenie traktora. Model Rex 4 je preto vybavený inovatívnym systémom hybridného asistenčného systému riadenia. Advanced Driving System (pokročilý systém riadenia) automaticky otáča predné kolesá traktora do centrálnej pozície a zároveň mení citlivosť riadenia pri doprave po poli či cestných komunikáciách v závislosti na rýchlosti traktora.

Moderné technológie i v špeciáloch

Spomínaný systém funguje i v spojení so satelitnou navigáciou aj pri práci v svahovitom teréne a orbe v brázde. I tu napomáha k presnosti riadenia traktora. Všetky funkcie traktora sú pritom k dispozícii prostredníctvom jediného terminálu, ktorého monitor automaticky zobrazuje a prepína medzi používanými funkciami. Je vybavený multifunkčným joystikom "všetko v jednom", ktorý ovláda až sedem elektro-hydraulických ventilov a pomáha obsluhe pri dosahovaní optimálnej efektivity pri prevádzke v teréne.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down