06.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokrokové riešenia v ochrane rastlín

Celoslovenských dní poľa sa pravidelne zúčastňuje spoločnosť BASF Slovensko, ktorá každoročne v oblasti ochrany rastlín prináša nové účinné prípravky posúvajúce úroveň ochrany proti škodlivým činiteľom prostredia v meniacich sa podmienkach prostredia. Nebolo tomu inak ani na 7. ročníku podujatia.

„Už tradične na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov tu v Dvoroch nad Žitavou predstavujeme naše technológie ošetrenia poľných plodín postavené na osvedčených a nových produktoch z nášho portfólia. Aj v tomto roku v predpremiére predstavujeme nový fungicíd Priaxor – určený k ošetreniu obilnín,“ uviedol k prezentácii Ing. Marián Čeleš, manažér pre obchodné a marketingové stratégie spoločnosti BASF a dodal: „V praxi sa z našich prípravkov menovite osvedčili Capalo® pre základné ošetrenie pšenice proti hubovým chorobám spodného poschodia a zaviedli sme novú formuláciu fungicídu Osiris® Top, kde očakávame zlepšenie účinku proti chorobám klasu. Avšak našim mimoriadne perspektívnym prípravkom, ktorý sa presadzuje nielen v jačmeni, ale aj v pšenici je jednoznačne Systiva®.“

Prelomové ošetrenie

Podľa M. Čeleša, napriek tomu, že v tomto roku nebol vysoký infekčný tlak, Systiva® vynikajúco podržala porasty už od začiatku vegetácie a bolo tak možné vynechať prvé fungicídne ošetrenie. Aplikuje sa spolu s moridlom na osivo, pričom funguje na listové choroby jačmeňa a pšenice približne do štádia BBCH 37 v závislosti od infekčného tlaku. V prípravku obsiahnutá účinná látka Xemium® zo skupiny karboxamidov (SDHI) sa vyznačuje vysokou mobilitou, t. j. z osiva sa dostane až do zelených častí  rastliny a môže ich tak chrániť proti hubovým chorobám. Okrem fungicídneho účinku, Systiva v rastlinách spúšťa aj významné fyziologické efekty, napr. zníženie stresu rastlín z nepriaznivých vplyvov prostredia.

Pre ochranu pšenice a jačmeňa proti burinám na jar je určený osvedčený Arrat®a Biathlon® 4D. Arrat® ako rastový herbicíd veľmi razantne ničí dvojklíčnolistové buriny vrátane trvácich, v dávke  200 gramov na hektár od tretieho listu do konca odnožovania. Biathlon® 4D je určený na ničenie dvojklíčnolistových burín vrátane lipkavca a pichliača. Veľkou výhodou je široké aplikačné okno, t. j. môže sa použiť od tretieho listu až do vytvorenia zástavového listu v dávke 50 gramov na hektár.

Vo variante s pšenicou ozimnou so štandardnou technológiou s dvomi fungicídmi ošetreniami bol aplikovaný Biathlon® 4D v dávke 50 gramov na hektár, ďalej fungicídny: špecialista na múčnatku a choroby päty stebla Capalo® (1,5 litra na hektár, BBCH 37 - 39) a Osiris® Top (2 litre na hektár, BBCH 51 - 59), špecialista na klasové chorboby, vrátane fuzarióz.

Prvotriednym fungicídom do obilnín je Adexar® Plus. Aplikáciou tohto prípravku si podľa M. Čeleša pestovateľ zabezpečí spoľahlivú, dlhodobú ochranu proti všetkým listovým chorobám, najmä hrdziam a škvrnitostiam. V prípade, ak pestovateľ preferuje len jedno ošetrenie, odporúča použiť prípravok Adexar® Plus v dávke 1,5 litra na hektár od začiatku tvorby zástavového listu až po jeho úplné vytvorenie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down