16.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokrokové technológie ochrany s ponukou noviniek

Spoločnosť Syngenta na Celoslovenských dňoch poľa opäť predstavila ucelené technológie ochrany poľných plodín vrátane nových prípravkov, ďalej osvedčené a nové odrody repky, slnečnice a kukurice a technológiu pestovania hybridného jačmeňa – HyvidoTM.

CDP 2019

„V rámci našej expozície pravidelne predstavuje komplexné riešenia v  technológii pestovania obilnín, kukurice, slnečnice a repky, postavené na ucelenom portfóliu prípravkov vrátane moridiel, ktoré patria k najlepším a najúčinnejším na trhu. Taktiež tu predstavujeme osvedčené a nové hybridy kukurice, slnečnice, odrody pšenice a hybridné jačmene HyvidoTM, ktoré sú výsledkom šľachtiteľského zázemia spoločnosti,“ uviedol k technologickým a odrodovým pokusom Ing. Roman Šuráni, kampaňový manažér spoločnosti Syngenta.

Z ťažiskových prípravkov vyzdvihol regulátor rastu Moddus®, špecialistu na klasové fuzariózy Magnello®, minuloročnú top novinku medzi fungicídmi ElatusTM Era a absolútne nový herbicíd pre ošetrenie obilnín Avoxa®. Najčerstvejšou novinkou, ktorú už v pokusoch úspešne vyskúšali, je fungicíd Amistar® Gold s registráciou do slnečnice, repky olejky ozimnej a cukrovej repy.

Odrody v pokuse

„V segmente ozimnej tvrdej pšenice a pšenice ozimnej tu celkovo máme až 11 nových odrôd, ktoré sú zatiaľ v skúšaní. Návštevníkom podujatia ich predstavujeme s perspektívou, že v budúcnosti po úspešnom vyhodnotení v pokusoch obohatia náš sortiment,“ uviedol Ing. Matej Šoka,  manažér pre technickú podporu spoločnosti Syngenta.

Z najnovšieho šľachtenia kukurice zaujali SY Torino a kukurice technológie Artesian SY Orpheus a SY Premeo, t. j. veľmi dobre hospodária s vodou vďaka robustnému koreňovému systému, sú odolné proti suchu v podmienkach ktorého zachovávajú činnosť fotosyntetického aparátu a všetky dôležité rastové funkcie počas vegetácie. „Vďaka týmto vlastnostiam sú schopné poskytovať stabilne vyššiu úrodu v stresových podmienkach,“ dodal M. Šoka, „pričom na vlahovo optimálne zásobených stanovištiach dokážu vytvoriť nadpriemerne vysokú úrodu.“

Pre skoré postemergentné ošetrenie kukurice odporučil balíček prípravkov Lumax® FixPro (Lumax® 537,5 SE + Fix – Pro zmáčadlo), ktorý účinne potlačí jednoročné trávovité a dvojklíčnolistové buriny, má silný retardačný účinok na pichliač roľný. Balíček prípravkov Casper® + Millagro® 4 SC je určený pre posteemergentné ošetrenie kukurice. Účinné látky dicamba a prosulfuron (Casper®) zasiahnu buriny aj v neskorších rastových fázach. V kombinácii s nicosulfuronom (Millagro® 4 SC) nadštandardne kontrolujú celé spektrum jednoročných a trvácich trávovitých burín, taktiež dvojklíčnolistových, pri vysokej selektivite k ošetrovanej kukurici.

Slnečnice pre všetky technológie

V ponuke hybridov slnečnice technológie Clearfield® Plus sú SY Bacardi, ktorý vďaka rýchlemu počiatočnému rastu dosahuje nadpriemerné úrody a  SY Neostar s prispôsobivosťou k podmienkam prostredia. Sortiment dopĺňa SY Gracia s vyšším obsahom kyseliny olejovej. ktorá vyniká vysokým úrodovým potenciálom, stabilitou v nepriaznivých podmienkach a tiež výborným zdravotným stavom. Pre Express® technológiu je určený Subaro HTS a pre Clearfield® technológiu stálica NK Neoma.

Hybridné jačmene sa presadili

„V segmente hybridných jačmeňov máme tri nové výnimočné hybridy - Galileoo, Toreroo a Baracooda a pestovateľsky etablovaný jačmeň Wootan,“ uviedol Ing. Ladislav Režo zo spoločnosti Syngenta.

Stredne skorý hybrid Baracooda je podobne ako Wootan, typický klasový typ, t. j. úrodu tvorí mohutným klasom a vysokou HTZ. Podľa L. Reža má predpoklady do budúcnosti stať sa nástupcom Wootanu. Veľmi dobre reaguje na intenzifikačné vstupy výsledkom čoho je nadpriemerne vysoká úroda. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke a chorobám listov. Galileoo je prechodný typ medzi kompenzačným (odnožujúcim) a klasovým typom. Pre tieto vlastnosti má všetky predpoklady stať sa obľúbeným hybridom u pestovateľov. Je taktiež mimoriadne úrodný. Výhodou je aj veľmi dobrý zdravotný stav počas celej vegetácie a výborná zimuvzdornosť. Čo sa týka hybridu Torerro - je to kompenzačný typ ozimného jačmeňa, úrodu tvorí vyšším počtom odnoží.

L. Režo predstavil optimalizovanú technológiu pestovania hybridného jačmeňa (Hybrid Optimized System), ktorá je založená na zníženom výsevku, intenzívnom hnojení dusíkom, v dvojitej fungicídnej ochrane prípravkami Archer® Turbo a Elatus® Era a regulácii porastu Moddus-om®.

Novinka v morení jačmeňa

Osivo ozimného jačmeňa HyvidoTM je pre sezónu 2019 namorené novým moridlom Vibrance® Star. Obsahuje tri účinné látky – sedaxane, fludioxonil a triticonazole s účinnosťou proti širokému spektru hubových chorôb obilnín ako je pleseň snežná, prašná sneť jačmenná, tvrdá sneť jačmenná, prúžkovitosť jačmeňa a fuzariózy. „Ďalším významným benefitom účinnej látky sedaxane, je podpora zakoreňovania porastov hlavne v suchých oblastiach, takže ošetrený jačmeň má veľmi dobrý štart do vegetácie aj v stresových podmienkach,“ objasnil účinnosť nového moridla L. Režo.

Ponuka repiek

Zo segmentu repiek vyzdvihol novinku SY Iowa, ktorá je pokračovateľom hybridov z nového šľachtenia, akým je SY Florida. Tieto dopĺňajú osvedčený SY Cassidy a v minulom roku najpredávanejší hybrid z portfólia spoločnosti – SY Harnas. Ponuku repiek uzatvára líniová odroda Vapiano, ktorá podobne ako SY Harnas, vyniká suchovzdornosťou a v dobrých podmienkach dokáže úrodou konkurovať niektorým hybridom. Špecialitou v ponuke je SY Alibaba s toleranciou proti nádorovitosti kapustovitých. Zástupca spoločnosti zdôraznil, že novinky okrem odolnosti proti pukaniu šešúľ, disponujú odolnosťou proti fóme (majú zabudovaný gén Rlm7).

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down