13.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuta za nelegálne zamestnávanie sa zvýši

Dolná hranica pokuty za nelegálne zamestnávanie dvoch a viac ľudí sa od novembra tohto roku zvýši. Po novom by mala táto sankcia dosiahnuť 5000 eur. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, ktorú v piatok (13.9.) schválili poslanci Národnej rady SR.

V súčasnosti pritom zákon stanovuje pokutu za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania od 2000 do 200 000 eur. Novelou sa zároveň zvýši aj dolná a horná hranica poriadkových pokút. Zo súčasných 65 až 650 eur vzrastie na 100 až 1000 eur.
Novelu pripravilo ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera. Cieľom týchto opatrení je podľa rezortu zlepšenie dodržiavania pracovných podmienok a podmienok zamestnávania v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. Na základe novely sa zároveň bude za závažné porušenie predpisov považovať aj presiahnutie rozsahu pracovného času pri práci na dohodu viac ako o 10%, najmenej však o 30 minút.
Novelu ešte počas rozpravy skritizovala opozícia, podľa ktorej zhorší podnikateľské prostredie. Viacerí poslanci nesúhlasili napríklad s navrhovaným zvyšovaním pokút za nelegálnu prácu. Jozef Mihál (SaS) chcel svojím pozmeňujúcim návrhom ponechať výšku pokút na pôvodnej úrovni, návrh však plénum neodsúhlasilo. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down