22.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári a potravinári už môžu hlásiť skladové zásoby agrokomodít

      Bratislava 22. júla (TASR) – Poľnohospodári a potravinári už môžu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nahlasovať skladové zásoby základných komodít. Informoval o tom odbor komunikácie MPRV.


      V Zbierke zákonov vyšla vyhláška k novele zákona o potravinách, ktorá určuje zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob nevyhnutných na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu. Poľnohospodári a potravinári už môžu skladové zásoby určených komodít hlásiť cez formuláre zverejnené na internetovej stránke MPRV SR. Spracovávaním zozbieraných informácií je poverené Národné poľnohospodárske a potravinárske centra (NPPC).
      "Mechanizmus na zber dát o množstvách komodít sme zaviedli, aby sme boli lepšie informovaní o tom, koľko obilia na Slovensku máme. V žiadnom prípade to neznamená, že ministerstvo bude schvaľovať či neschvaľovať predaj pšenice a ďalších komodít do zahraničia. Dáta zbierame dvakrát ročne, v prípade vyhlásenia mimoriadneho, výnimočného, či núdzového stavu raz mesačne," vysvetlil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
      Na základe vyplnených formulárov bude agrorezort vedieť, aké množstvá základných obilnín a olejnín sa v skladoch na Slovensku nachádza. Taktiež bude mať informáciu o množstve vyvážaných komodít nad 400 ton mesačne, ak je vyhlásená mimoriadna situácia, núdzový alebo výnimočný stav.
      V prípade, že by prišlo k situácii vedúcej k potenciálnemu ohrozeniu potravinovej bezpečnosti, agrorezort bude môcť na základe zozbieraných dát podniknúť ďalšie kroky, napríklad iniciovať výkup komodít pre Správu štátnych hmotných rezerv SR.
      MPRV dodalo, že zoznam základných obilnín a olejnín a kritickú hodnotu ich skladových zásob na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu definovala pracovná skupina na základe priemernej spotreby obyvateľov Slovenska. Kritická hodnota skladových zásob, napríklad potravinárskej pšenice je 411.000 ton.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down