05.12.2018 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári bojujú s počasím aj s lesnou zverou

Jesenné práce sú na väčšine územia SR prakticky ukončené. Poľnohospodári finišujú so zberom kukurice a slnečnice, ale aj ovocia. Zber cukrovej repy sa presunul do poslednej tretiny. Pestovatelia upozorňujú aj na škody na ornej pôde a trvalých trávnych porastoch následkom premnoženej poľovnej zveri. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. Poľnohospodári podľa neho postupne ukončili jesenné práce v oblasti Žiliny, na Liptove, Orave, v regiónoch Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, ale aj v okresoch Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník či Vranov nad Topľou. "Podľa možností počasia pokračuje v mnohých regiónoch pasenie hovädzieho dobytka a oviec, vykonávajú sa orba, zapracovanie maštaľného hnoja či ošetrovanie porastov," priblížil.
Priemerné úrody sú podľa Korpáša lepšie ako v minulom roku. "Je však nutné podotknúť, že v minulom roku mala na jesenné úrody veľký vplyv extrémna vlna horúčav a nedostatok vlahy počas letných mesiacov. Priemerná úroda zemiakov je na úrovni 27,64 tony na hektár (t/ha). Priemerné úrody cukrovej repy sa aktuálne pohybujú na úrovni 60,5 t/ha," spresnil.
Tohtoročné jesenné obdobie sa podľa neho vyznačuje mimoriadnym suchom, orba a ďalšie práce na poliach sú pre slovenských poľnohospodárov značne sťažené. Často dochádza aj k poškodeniu používanej techniky, podmienky tiež vyžadujú zvýšenú spotrebu pohonných látok. Značný deficit zrážok robí ťažkosti, najmä pri pomalšom vzchádzaní ozimných obilnín.
"Lesná zver opätovne začala robiť škody na lucernách a ďatelinovinách a vo vyšších polohách sú už poškodené aj porasty ozimných obilnín a trvalých trávnych porastov," dodal.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down