08.02.2018 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári chcú vyrábať, nie zatvárať podniky

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), ktorú tvorí päť relevantných agropotravinárskych samospráv - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska - zorganizovala 6. februára 2018 v Bratislave tlačovú besedu, na ktorej opätovne a razantne upozornila na značný výpadok príjmov, ktoré poľnohospodárom spôsobilo minuloročné sucho.

Počasie sa stáva aj na Slovensku čím ďalej tým nevyspytateľnejšie. V posledných rokoch častejšie prevládajú enormné suchá aj s tropickými teplotami a s výrazným nedostatkom zrážok.

RPPS oboznámila s vlaňajšou neúprosnou situáciou vedenia ministerstva pôdohospodárstva i ministerstva životného prostredia. Poľnohospodári vtedy dostali prísľub, že materiál bude predložený na rokovanie vlády, čo sa však do 6. februára 2018 nestalo.

Poľnohospodári ešte 19. decembra 2017 listom znova oslovili predsedu vlády SR Roberta Fica so žiadosťou o stretnutie, a zároveň tento list poslali na vedomie aj ďalším politickým predstaviteľom. Doteraz naň zareagovalo iba ministerstvo financií.

Štatistika je neúprosná

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová vyzdvihla, že minuloročné sucho spôsobilo výpadok príjmov na úrode vo výške 19,33 milióna eur. Monitoring sucha a monitoring výpadkov v lete 2017 urobila AKS spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou. Monitoring sa týkal 96 poľnohospodárskych subjektov, ktoré zamestnávajú 2350 ľudí. Suchom boli najviac postihnuté okresy Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica a Trnava.

Z okresov vykázal najvyšší počet poľnohospodárskych subjektov, postihnutých suchom, okres Galanta (25), kým Dunajská Streda zaznamenala o jeden subjekt menej. V trnavskom regióne zapríčinilo vlaňajšie sucho obrovské výpadky u 21 agrárnych subjektov, kým v bratislavskom regióne ich bolo 18.

Čo sa týka počtov pracovných miest, ohrozených v dôsledku sucha, najviac miest je ohrozených v okrese Galanta, až 569, no vysoký je počet je aj v trnavskom (509) i v dunajskostredskom regióne (434).

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down