10.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári doháňajú zameškané, výsev jarín výrazne pokročil

Poľnohospodári doháňajú zameškané, výsev jarín výrazne pokročil.

BRATISLAVA. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Poľnohospodári podľa neho výrazne pokročili s prácami na poliach. Pšenica, jačmeň a raž sú už zasiate na celom území Slovenska. Slnečnica je aktuálne vysiata na 95 %, kukurica na zrno na 85 %, kukurica na siláž na 54 % a sója na 51 %. Všetky jariny sú u členov SPPK osiate na 83 %.
Upozornil, že najmä sa hornom Zemplíne nepriaznivé počasie stále komplikuje a prerušuje jarné práce na poliach. V regiónoch, kde to počasie dovoľuje, sa poľnohospodári snažia dohnať zameškané, pokračujú s výsevom jarín, ale aj chemickou ochranou plodín. V mnohých regiónoch pristúpili podniky aj k čisteniu medzí, hlavne na ornej pôde.
Poznamenal, že v niektorých regiónoch museli pestovatelia vyorať plodiny, ktoré sa najmä v dôsledku skorých jarných mrazov neujali. Napríklad v okrese Bardejov namiesto repky jarnej osiali olejniny - horčicu, mak a reďkev.
Dodal, že na dolnom Spiši evidujú poľnohospodári aj značný rozsah škôd od diviačej zveri, najmä na trvalých trávnych porastoch. V niektorých prípadoch ide o úplne zničený trávny porast.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down