12.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári finišujú so zberom slnečnice a zemiakov

K záveru 44. týždňa bolo pozberaných už 73 % výmery kukurice, čo je veľký posun v zberových prácach za uplynulé tri týždne. Cukrová repa je po 44. týždni pozberaná na 49 % výmery. Zber slnečnice je ukončený na 99 % výmery, zber zemiakov na 94 % výmery. Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. "V posledných dňoch sa sucho vplyvom zrážok v mnohých regiónoch zmiernilo. V aktuálnych dňoch pribúdajú ďalšie zrážky. Novembrový dážď výrazne pomôže vo vegetácii posiatych ozimín," priblížil.
V bratislavskom regióne sú podľa neho porasty repky ozimnej a obilnín vzídené rovnomerne. Pšenica ozimná je osiata na 85 %, raž takmer na 100 %.
Priblížil, že v okolí Galanty pokračuje dodávka cukrovej repy na spracovanie podľa dohodnutého harmonogramu s cukrovarmi. Poľnohospodári výrazne pokročili aj so zberom kukurice na zrno a dostali sa na úroveň 74 % výmery.
V Komárne podľa neho pokračovali so sejbou pšenice ozimnej a dostali sa tak na 93 % z plánovanej výmery. V okrese Levice, Nové Zámky či Lučenec budú postupne finišovať so zberom kukurice. V Rimavskej Sobote a Svidníku je kukurica na zrno pozbieraná na vyše 70 %, v okrese Banská Bystrica už poľnohospodári jej zber ukončili.
"V Trenčíne ukončujú osev pšenice a rovnako ako v Bánovciach nad Bebravou sú so zberom cukrovej repy približne v polovici. Naopak, vo Veľkom Krtíši s vyorávkou cukrovej repy ešte nezačali," uviedol.
Dodal, že v prešovskom regióne ukončili zber zemiakov, v Humennom zase zber slnečnice. Poľnohospodári pokračujú ďalej so sejbou ozimín. Aj s pribúdajúcimi zrážkami je však otázne, či budú mať oziminy dostatok vlahy.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down