07.08.2019 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári hlásia priemernú úrodu, dôvodom sú silné búrky

Poľnohospodári z okresov Sobrance a Michalovce hlásia priemernú až podpriemernú úrodu. Môžu za to silné búrky, ktoré sa v júli niekoľkokrát prehnali východom Slovenska. Vyplýva to zo správy o priebehu žatevných prác predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Michalovce Júliusa Fazekasa.

MICHALOVCE. „Niektoré poľnohospodárske subjekty zvažujú pre veľkú rizikovosť pestovanie repky, alebo plánujú v ďalšom období rapídne znížiť výmery,“ upozornil. 
      Najväčšie škody na úrode repky podľa Fazekasa napáchala búrka s krupobitím, ktorá sa regiónom prehnala v nedeľu 7. júla. „Na zasiahnutých plochách repky zničila celú úrodu, škody sú tiež na pšenici, jačmeni, ale aj na sóji a kukurici,“ informoval. Z viacerých podnikov podľa jeho slov hlásili aj materiálne škody na skladoch, najmä v podobe poškodených striech. „Situácia je zlá, škody sa pohybujú v niekoľkých státisícoch eur na niektorých podnikoch,“ uviedol.
      Podľa Fazekasa sa žatva do záverečnej fázy dostala v 29. týždni. Pšenica jarná, jačmeň ozimný, ovos, raž, tritikale a repka olejná boli pozberané na celej výmere, pšenica ozimná a jačmeň jarný na 98 % výmery.
      Škody na repke spôsobili, že jej produkcia predstavuje 2,65 tony na hektár. Ako vyplýva zo správy, na 8210 hektároch jej do 21. júla dolnozemplínski poľnohospodári zožali 21.765 ton. Najvyšší výnos (4,85 t/ha) dosiahli na jačmeni jarnom. Na 2590 hektároch pozberali viac ako 12,5 tisíca ton. Druhú najlepšiu úrodu priniesla pšenica ozimná (4,78 t/ha), tretiu pšenica jarná (4,35 t/ha).
      Žatvu na Dolnom Zemplíne podľa Fazekasových slov ukončili v nedeľu (4.8.).

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down