26.03.2015 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári musia zefektívniť náklady a zvýšiť predajné ceny

Inovatívne technológie v poľnohospodárskej technike a mechanizácii predstavuje medzinárodný poľnohospodársky veľtrh Agrosalón, ktorý sa koná na výstavisku Agrokomplexu v Nitre.

NITRA.  Na ploche zhruba 25.000 štvorcových metrov sa prezentuje vyše 150 firiem zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nemecka, Rakúska či Talianska. Spoluorganizátorom veľtrhu je združenie Agrion - združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky.
Návštevníci môžu na veľtrhu sledovať najnovšie trendy v poľnohospodárskej technike a technológiách, bez ktorých nemôže napredovať zvyšovanie efektivity a výnosov z poľnohospodárskej prvovýroby, skonštatoval na otvorení veľtrhu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

„Keď si vezmeme efektívnosť, slovenské poľnohospodárstvo má čo dobiehať. Nedosahujeme tie čísla, ktoré si od poľnohospodárov sľubujeme,“ skonštatoval.

Pridaná hodnota v poľnohospodárstve je podľa ministra na úrovni 25 % z priemeru Európskej únie (EÚ), výnosy z hektárov v prepočte na rastlinnú výrobu dosahujú 40 % z priemeru EÚ a len 37 % z hľadiska živočíšnej výroby.

„Najhoršie je na tom príjem z hektára pre poľnohospodára, ktorý je len na úrovni 6,7 % z európskej pätnástky. Máme čo dobiehať a musíme celý proces zefektívniť, čo znamená zefektívniť výrobné náklady a zvýšiť predajné ceny,“ skonštatoval Jahnátek.
 Podľa ministra bolo dôležité venovať v príprave nového programovacieho obdobia veľkú pozornosť stabilizácii poľnohospodárskej prvovýrobe.

„Preto sme sa rozhodli presunúť určitú časť finančných prostriedkov, určených v rámci Programu rozvoja vidieka pre iné kapitoly, na posilnenie poľnohospodárskej prvovýroby. Presunuli sme 360 miliónov eur do oblasti citlivých sektorov, ako sú živočíšna výroba, ovocinárstvo, zeleninárstvo. Bolo dôležité v rámci veľkého balíka peňazí, ktoré pôjdu do poľnohospodárstva do roku 2020, vytvoriť  špeciálnu kapitolu len pre rozvoj citlivých sektorov, kde sme naakumulovali celkovo 600 miliónov eur,“ povedal Jahnátek. Tieto peniaze sú určené pre tých, ktorí sa budú venovať intenzifikácii, produktom s vyššou pridanou hodnotou, ktoré budú znamenať aj vytváranie nových pracovných miest najmä na vidieku.
(tasr)

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down