27.06.2019 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári na Slovensku v týchto dňoch začínajú so žatvou

Poľnohospodári na Slovensku v týchto dňoch začínajú so žatvou. Kombajny vyšli do polí najmä v južnejších oblastiach Slovenska. Aj tento rok očakávajú poľnohospodári značné regionálne rozdiely v množstve aj kvalite úrody. Dôvodom sú nerovnomerné zrážky. TASR o tom informoval Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. V najjužnejších okresoch Slovenska bolo podľa neho v minulom roku možné vidieť kombajny na poliach rekordne skoro, už v prvej polovici júna. Dôvodom bolo extrémne sucho, ktoré trápilo takmer celú Európu. V aktuálnom roku začali pestovatelia s kosbou v o čosi klasickejšom období. Dôvodom bol daždivý a chladný máj.
"Začali sme kosiť ozimný jačmeň. V Komárňanskom okrese máme smerom na Štúrovo ľahšie pôdy, na ktorých je žatva už reálna. Naopak, smerom na Dunajskú Stredu sú pôdy ťažšie, tam musia pestovatelia ešte pár dní počkať," priblížil predseda Agrocoop Imeľ, a.s., Alexander Pastorek.
V podniku z najjužnejšieho okresu Slovenska sa úroda zatiaľ javí približne rovnaká ako v minulom roku. Aj tentoraz však pestovatelia pociťujú značné regionálne aj vnútroregionálne rozdiely v tvorbe atmosférických zrážok. "Aktuálne máme pokosených približne 15 hektárov ozimného jačmeňa z celkovej výmery 100 hektárov. Zberáme ho na ploche, kde aj viac pršalo, preto očakávame sľubné úrody. Počas posledných zrážok, ktoré sme tu mali cez víkend, napršalo v prvej polovici chotára 30 milimetrov (mm) zrážok, v druhej polovici len 1 mm. Aj tento rok na sto percent platí, že prísun zrážok je veľmi rozdielny aj v rámci jednej firmy," tvrdí Pastorek.
Ozimný jačmeň začali poľnohospodári kosiť aj v okrese Zlaté Moravce. Úroda by mala byť lepšia ako v minulom roku. "Hospodárime na ťažších ílovitých pôdach, v ktorých voda vydrží dlhšie a z toho sa snažíme profitovať. Úroda ozimného jačmeňa bude u nás lepšia ako v minulom roku. Dôvodom sú intenzívne májové dažde. Porasty ostatných hustosiatych plodín a repky zatiaľ tiež vyzerajú dobre," vysvetlil predseda Poľnohospodárskeho družstva Neverice Peter Horňáček.
Korpáš dodal, že žatva by sa mala na Slovensku naplno rozbehnúť počas budúceho týždňa. Na výslednú úrodu bude mať veľký vplyv ďalší vývoj počasia.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down