21.07.2011 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári sú zatiaľ spokojní

S doterajšími výsledkami žatvy sú poľnohospodári spokojní, ale aktuálne dažde naznačujú, že počasie ešte nepovedalo posledné slovo.

Vyplýva to z monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 18. júlu 2011, podľa ktorého je zatiaľ úroda jednotlivých plodín v priemere o 21 až 26 % vyššia ako vlani.
„Minulý rok však poznamenali extrémne dažde, v dôsledku ktorých produkcia klesla do podpriemeru. V tomto roku by teda logicky mala byť vyššia, pokiaľ do nej opäť ešte nezasiahnu negatívne poveternostné vplyvy," povedal riaditeľ Odboru poľnohospodárstva a služieb SPPK Štefan Adam.
Najviac pokročil zber ozimného jačmeňa, ktorý už poľnohospodári pozberali zo 70 % plôch. Doterajší hektárový výnos 3,85 tony je o 21,5 % vyšší ako v roku 2010.
Repku už pestovatelia zožali z viac ako dvoch tretín celkovej výmery, predstavujúcej 145 309 hektárov. Jej priemerná hektárová úroda zatiaľ vychádza na 2,49 tony, takže je medziročne vyššia o 26,4 %.
Do druhej polovice pokročil zber jarného jačmeňa, ktorého priemerný hektárový výnos 4,19 tony je výrazne vyšší ako vlani. „V prípade tejto i ďalších plodín sú však doterajšie výsledky zostavené z údajov produkčných regiónov, kde je už žatva v pokročilom štádiu, či dokonca tesne pred ukončením. Predpokladáme, že s postupom zberových prác na sever a východ Slovenska budú priemerné výnosy klesať," dodal Š. Adam.
Najvyššie priemerné hektárové úrody repky zatiaľ podľa SPPK vykazujú okresy Bánovce nad Bebravou, Nitra a Prievidza, ktoré prekročili hranicu troch ton. Na opačnom póle figurujú regióny Humenné, Rožňava, Trebišov a Lučenec, ktorý s priemerom mierne pod 1,5 tony z hektára je doteraz úplne najslabší. Okres Bánovce nad Bebravou predbežne dominuje aj v zbere ozimného jačmeňa, kde ako jediný mierne prekročil hranicu 6 ton z hektára a tesne predstihol Nitru s priemernou hektárovou úrodou 5,94 tony.
„Do pondelka 18. 7. sa žatva ešte vôbec nezačala v regiónoch Svidník, Stará Ľubovňa, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves, Poprad, Žilina a Prešov," informovala SPPK.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down