30.08.2018 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári z Bardejova a Sabinova nesúhlasia s preradením do Popradu

Poľnohospodári z Bardejova a Sabinova nesúhlasia s priradením ich okresov do Regionálneho pracoviska Pôdohospodárskej platobnej agentúry (RP PPA) v Poprade. Doteraz vybavovali potrebnú agendu na pobočke v Prešove, od 1. septembra sa to má zmeniť. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR argumentuje, že dôvod zmeny je pragmatický a čisto ekonomický.

BARDEJOV. "Máme informácie, že všetkých poľnohospodárov, respektíve všetky podniky, žiadateľov o dotáciu, ktorí sme dávali žiadosti na pracovisko PPA v Prešove, idú presunúť do Popradu. Do Prešova sme zatiaľ mali 40 kilometrov a teraz budeme mať zhruba 120. Zvýši nám to náklady, vezme nám to čas, pretože minimálne hodinu a pol tam, hodinu a pol naspäť, plus vybavovanie," uviedol pre TASR predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Bardejove Jozef Ovšaník.
"Je síce pravda, že dnes sa podávajú žiadosti už elektronicky, ale prax je taká, že pri akejkoľvek korekcii chyby sa to musí ísť riešiť osobne. Nehovoriac o tom, že sú nahlášky zmien. Počas celého roku ako ide vývoj, pohnú sa nejaké výmery, je potrebné to ísť upraviť. Pohnú sa stavy zvierat, náhrady za ohrozené druhy zvierat a podobne," povedal Ovšaník.
Zmena sa podľa jeho slov dotkne približne 180 fyzických osôb v okrese Bardejov a asi 220 v okrese Sabinov.
"Ak je v okrese Prešov veľa žiadateľov, tak si myslíme, že logickejšie bolo prijať jedného, respektíve dvoch úradníkov, a nie poslať 400 ľudí do Popradu. Okres Sabinov napríklad vznikol rozčlenením okresu Prešov. Do Prešova zo Sabinova majú 18 kilometrov a takto to bude 70," vysvetlil Ovšaník.
Podľa Zuzany Peiger Ačjakovej z MPRV PPA za účelom znižovania administratívnej záťaže a vynaložených finančných prostriedkov na zabezpečenie chodu regionálnych pracovísk v roku 2018 pristúpila k zrušeniu regionálnych pracovísk v Trebišove, Lučenci a Komárne.
"S tým súvisí aj nové zatriedenie okresov do už existujúcich regionálnych pracovísk. Pri analýze rozdelenia okresov boli zohľadňované mnohé faktory vrátane krajskej príslušnosti, avšak z dôvodov zabezpečenia dostatočných administratívnych kapacít, rovnomerného zaťaženia zamestnancov, ako aj zabezpečenia vzájomnej zastupiteľnosti boli okresy Bardejov a Sabinov priradené k regionálnemu pracovisku v Poprade," uviedla Peiger Ačjaková.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down