18.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári z EÚ môžu pre koronavírus o mesiac dlhšie žiadať o priame platby

Európska komisia (EK) uviedla, že ponúka všetkým členským štátom EÚ možnosť o jeden mesiac dlhšie predĺžiť lehotu na predloženie žiadostí o priame platby v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky.

BRUSEL. Na základe prvej žiadosti zo strany Talianska, ktoré čelí bezprecedentnej kríze spojenej s pandémiou nového koronavírusu a aj na základe zložitej situácii, ktorej čelí celá Európska únia, sa eurokomisia rozhodla vyjsť v ústrety členským štátom EÚ. Jednotlivé krajiny tak majú možnosť o jeden mesiac predĺžiť lehotu pre poľnohospodárov na predkladanie žiadostí o priame platby a platby súvisiace s rozvojom vidieka.
Toto predĺženie platí pre všetkých oprávnených poľnohospodárov vo všetkých členských štátoch Únie. Je však na členských štátoch, aby rozhodli, či chcú toto rozšírenie využiť.
Nový termín na podávanie prihlášok je teraz 15. júna, namiesto pôvodného termínu 15. mája. Podľa EK to poľnohospodárom poskytne väčšiu flexibilitu pri vybavovaní svojich žiadostí v tomto bezprecedentnom a zložitom období.
Európski poľnohospodári v rámci možností, ktoré im poskytuje spoločná poľnohospodárska politika, každoročne predkladajú žiadosti o finančnú podporu. Vnútroštátne orgány ich žiadosti spracujú a vykonajú potrebné kontroly. Platby cez spoločnú európsku agropolitiku sa potom rozdeľujú na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni a Európska komisia ich uhrádza z rozpočtu EÚ.
Komisia v súčasnosti pripravuje potrebné právne úpravy s cieľom umožniť odchýlku od platných pravidiel.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down