24.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári začali s jarnými prácami na poliach, hlásia sucho

      Bratislava 24. marca (TASR) - Poľnohospodári začali s jarnými prácami na poliach. Jarné plodiny sejú alebo sadia najmä v južne a západne položených regiónoch. Postupne sa pridáva aj sever Slovenska. Poľnohospodári naprieč celým Slovenskom hlásia sucho. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Nedostatok vlahy v pôde potvrdzuje podľa nej aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).


      Poľnohospodári sa podľa nej po zime "rozbehli" do polí. Najskôr pripravujú pôdu na novú sezónu, orú a hnoja. Následne sadia a sejú jarné plodiny – obilniny, olejniny, zeleninu, zemiaky, cukrovú repu. Práce pokračujú podľa počasia a nočných mrazov.
      Poľnohospodári z okolia Bratislavy podľa Holéciovej v týchto dňoch zasiali viac ako štvrtinu obilnín. Pestovatelia z trnavského a bánoveckého regiónu už stihli zasiať jarnú pšenicu a jarný jačmeň na celej plánovanej výmere. S osevom týchto dvoch plodín už budú končiť aj v Nitre, Leviciach alebo v Trenčíne.
      Kým nižšie položené regióny už naplno sejú a sadia, na severe sa práce podľa hovorkyne SPPK rozbiehajú postupne podľa intenzity nočných mrazov a stavu premrznutej pôdy.
      "Na Liptove hnojíme oziminy zasiate vlani na jeseň. Postupne začíname siať jarné obilniny. Poľnohospodári na Liptove aj napriek vojne na Ukrajine nebudú meniť osevné plány. Sme limitovaní prírodnými podmienkami. V horských a podhorských oblastiach je prirodzene menej ornej pôdy a viac trvalých trávnych porastov, na ktorých potrebujeme počas roka pestovať čo najkvalitnejšie krmoviny pre hospodárske zvieratá. Takže z týchto našich polí musíme nachovať najmä naše zvieratá – hlavne dojnice, aby nám dali čo najviac mlieka," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček (predseda PD Ludrová).
      Hovorkyňa upozornila, že postupujúce jarné práce odkrývajú aj stav pôdy po zime. Poľnohospodári z mnohých oblastí Slovenska hovoria o suchu, miestami až výraznom.       V okrese Komárno sa zvýšil deficit zrážok, vývoj rastlín sa spomalil. V oblasti Trenčína spadlo vo februári len okolo 8 mm zrážok. Akútny nedostatok vlahy majú aj v okrese Veľký Krtíš.

     

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down