03.08.2011 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári znížili stratu

Poľnohospodárske odvetvie dosiahlo za rok 2010 záporný výsledok hospodárenia pred zdanením vo výške -41,7 milióna eur. Úroveň straty však bola medziročne nižšia o 71,1 milióna eur.

„Bol to druhý stratový a najzložitejší rok v poľnohospodárstve od vstupu Slovenska do EÚ. Aj pri klesajúcej strate klesli výnosy aj náklady, ale tempo poklesu výkonu poľnohospodárstva sa medziročne spomalilo. Rýchlejší pokles nákladov ako výnosov bol výsledkom pokračujúcich úsporných opatrení v poľnohospodárskych podnikoch," konštatuje sa v tzv. Zelenej správe za rok 2010, ktorú rezort pôdohospodárstva predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Celkové výnosy v poľnohospodárstve sa v minulom roku medziročne znížili na 1,767 miliardy eur, z predvlaňajších 1,966 miliardy eur. Náklady sa vlani znížili na 1,809 miliardy eur, a to z 2,079 miliardy eur v roku 2009.
Výsledok hospodárenia v roku 2010 ovplyvnili viaceré faktory, ale najmä rýchlejší nárast realizačných cien poľnohospodárskych výrobkov ako cien vstupov, dosahy záplav počas roka, ktoré spôsobili výpadok produkcie, ako aj podporná politika, najmä priame platby ako dôležitá súčasť príjmov a zabezpečenia úverov.
Klesajúci trend výnosov bol podľa rezortu pôdohospodárstva spôsobený nižšou produkciou, ktorá bola nahrádzaná narastajúcimi dovozmi. Išlo nielen o doplnkové sortimenty, ale o rozhodujúce množstvá komodít, napríklad bravčového a hydinového mäsa.
Celkové výnosy a náklady boli najnižšie za posledných sedem rokov a dosiahli len 65 % z výnosov z predkrízového obdobia a historicky najnižšiu úroveň po roku 1990.
„Pozitívne je, že sa medziročne zvýšil podiel ziskových podnikov o 10 percentuálnych bodov a 66 % podnikov bolo ziskových," konštatuje sa v správe.
Podniky v snahe dosiahnuť priaznivejší výsledok hospodárenia optimalizovali, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, rozsah výroby a jej nákladové faktory, predovšetkým intenzifikačné, ale najmä pracovné náklady. Investičné aktivity v Programe rozvoja vidieka v predchádzajúcich rokoch prispeli k obnove materiálno-technickej základne a odrazili sa v úspore pracovných síl aj v roku 2010.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down