05.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodári zo všetkých regiónov Slovenska hlásia nedostatok zrážok

Poľnohospodári zo všetkých regiónov Slovenska hlásia nedostatok zrážok. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Informovala, že podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu je extrémne sucho zatiaľ len na východe. Začínajúce až mierne sucho sa naďalej rozširuje na celom území Slovenska. Lokálne je už výrazné sucho na Gemeri a Podunajskej nížine.
      Uplynulý týždeň (13. kalendárny týždeň) podľa nej spadlo najviac zrážok v severnej časti Slovenska. Na väčšine Slovenska však boli úhrny zrážok nižšie ako jeden milimeter (mm). Počasie bez zrážok na jednej strane neprerušuje jarné práce na poliach, na druhej strane však porasty ozimín a čerstvo zasiate zrniny čakajú na výdatný dážď, lebo sucho už na ne začína pôsobiť nepriaznivo.
      Zdôraznila, že z monitoringu jarných prác, ktorý robí SPPK, vyplýva, že napríklad v trenčianskom regióne poľnohospodári zaznamenali za celý marec zrážky len asi 44 mm.
      Poľnohospodári z bratislavského regiónu podľa Holéciovej potvrdzujú, že zimnej vlahy už dávno v pôde niet a jarná tiež chýba. Začali preto zavlažovať. "Polievame intenzívne plodiny, ako je cibuľa, cesnak, ale aj mak na vzchádzanie. Pokiaľ neprídu zrážky, zvažujeme polievať už aj extenzívne plodiny, napríklad pšenicu,“ uviedol člen predstavenstva SPPK Juraj Mačaj.
      Dolný Zemplín patrí momentálne medzi regióny s mimoriadnym suchom, ktoré sa začalo už vlani. "V roku 2018 sme v našej oblasti mali deficit 200 mm zrážok. Za prvé tri mesiace tohto roka chýba pôde 80 až 100 mm vody. Je to obzvlášť nepríjemný stav, pretože Dolný Zemplín je bez možnosti zavlažovania. Ak v apríli nenaprší aspoň 40 až 50 mm, tak budú vzchádzajúce plodiny poškodené," naznačil člen predstavenstva SPPK Alexander Palágyi.
      Holéciová upozornila, že poľnohospodári majú do polovice apríla čas na to, aby zareagovali na výzvu na závlahy a svojimi projektmi sa uchádzali o finančné prostriedky určené na obnovu závlahových sústav. "Musíme byť ambiciózni a nebáť sa. Práve pri revitalizácii závlah sa totiž treba pozerať skôr do budúcnosti, keďže táto investícia neprinesie návratnosť hneď na druhý rok. V časoch klimatických zmien však ide o nevyhnutný krok," dodal Mačaj.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down