20.03.2013 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárom chýbajú odborníci na obsluhu modernej techniky

Novinky v oblasti poľnohospodárskej techniky a mechanizácie predstavujú vystavovatelia na 4. ročníku medzinárodného veľtrhu Agrosalón v Nitre. Na výstavisku Agrokomplexu sa prezentuje vyše 140 vystavujúcich firiem zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nemecka, Rakúska, Bieloruska a Litvy. Organizátori výstavy Agrokomplex – Výstavníctvo, š.p. a Združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v Slovenskej republike AGRION pripravili pre účastníkov sprievodné podujatia, ktoré sú zamerané na najaktuálnejšie témy v poľnohospodárskom priemysle vrátane praktických ukážok poľnohospodárskej techniky. Vystavené exponáty, ktoré dosahujú parametre svetovej úrovne alebo určujú trend vývoja v danom odbore, budú ocenené Cenou veľtrhu Agrosalón v piatich kategóriách. Súčasťou tohtoročného Agrosalónu sú výstavy Rybárstvo a Poľovníctvo.

Najaktuálnejším problémom poľnohospodárov sa v súčasnom období stáva nedostatok odborníkov na obsluhu modernej techniky a strojov, skonštatoval počas veľtrhu prezident AGRION-u Ján Jech. „Na najmodernejších poľnohospodárskych strojoch sú počítače, informačné technológie. Načo nám však je takáto technika, keď ju nevieme ovládať. Potrebujeme absolventov stredných škôl s maturitou, ktorí skončili odbor obsluha poľnohospodárskej techniky. Takýto odbor však na stredných školách chýba, sem-tam je nejaká trieda s piatimi chlapcami,“ uviedol Jech. Dlhodobým problémom je skutočnosť, že Slovensko je odkázané na dovoz poľnohospodárskej techniky výlučne zo zahraničia. Domáci výrobcovia dokážu pokryť maximálne tri percentá potreby trhu, aj to len oblasť malých strojov. „Najväčšie poľnohospodárske stroje, ktoré sa na Slovensku vyrábajú, sú sejačky,“ zhodnotil Jech.
      Špecializovaná výstava poľnohospodárskej techniky Agrosalón sa na nitrianskom výstavisku koná v dvojročnej periodicite. Svoju premiéru mala v októbri 2007, predstavilo sa 64 vystavovateľov. Na žiadosť vystavovateľov organizátori v ďalších ročníkoch presunuli výstavu z jesenného termínu na jarný a zvolili obdobie pred začiatkom hlavných sezónnych prác v poľnohospodárstve.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down