03.09.2013 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodársku pôdu by mali nadobúdať aktívne hospodáriace subjekty

Poľnohospodársku pôdu na Slovensku by mali nadobúdať aktívne hospodáriace subjekty. Vyplýva to z legislatívneho zámeru zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy pripraveného Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý by mala na stredajšej schôdzi (4. 9.) prerokovať a schváliť vláda SR.

BRATISLAVA. Šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) by mal následne do 31. decembra 2013 predložiť na rokovanie vlády SR aj príslušné paragrafové znenie návrhu zákona.

"Hlavným zámerom návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy bude vytvorenie takého legislatívneho prostredia, ktoré umožní, aby poľnohospodársku pôdu kupovali a obhospodarovali len subjekty, ktoré spĺňajú odbornú spôsobilosť pre hospodárenie na pôde a ktoré budú na nej aktívne hospodáriť pri dodržiavaní kritérií dobrej poľnohospodárskej a environmentálnej praxe," uviedol v zverejnenej dôvodovej správe k zámeru rezort pôdohospodárstva.

Podľa MPRV SR sa totiž zistilo, že až pri 39,82 % nakúpených pozemkoch nebolo možné určiť, kto pôdu kúpil a najmä na aké účely ju chce využívať.

"Nevylučujeme, že môže ísť o špekulatívny nákup poľnohospodárskej pôdy, ktorá bude neskôr slúžiť na iné ako na poľnohospodárske účely. Napovedá tomu aj tá skutočnosť, že 50.000 až 60.000 ha poľnohospodárskej pôdy nakúpili právnické a realitné kancelárie pre svojich klientov, fyzické a právnické osoby s entitou v SR, ktoré na pôde nehospodária. Tým zároveň môže byť ohrozené jej riadne obhospodarovanie podľa kritérií poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok," upozornil agrorezort v legislatívnom zámere.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down