09.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodársku prvovýrobu trápi malý záujem mladej generácie

Jednou z najviac diskutovaných tém v poradí už 18. celoslovenského chovateľského dňa pinzgauského dobytka v liptovskej obci Podtureň, ktorého súčasťou bola výstava tradičného horského plemena kráv, bol problém neustále klesajúceho záujmu nastupujúcej generácie o odborné poľnohospodárske vzdelanie a prácu v poľnohospodárskej prvovýrobe.

„Áno, je to veľký problém. Mládež upiera pozornosť iným smerom, ani tých málo absolventov poľnohospodárskych škôl nemá príliš záujem ísť do praxe. Čoraz jasnejšie zisťujeme, že musíme vyvinúť väčší tlak na výchovu mladých ľudí, ktorí budú mať ozajstnú chuť pracovať v agrárnej prvovýrobe,“ konštatoval pre TASR predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka Ján Paciga, predseda predstavenstva spoločnosti Agria so sídlom v Liptovskom Ondreji.
      Malý záujem o štúdium na odborných školách poľnohospodárskeho zamerania potvrdil riaditeľ liptovskomikulášskej Strednej odbornej školy polytechnickej Drahomír Krčmárek. „Po skončení základnej školy by žiaci mali ísť študovať nejakú odbornú školu. V tomto mám ťažké srdce na gymnáziá. Berú veľké množstvo študentov, učia ich len všeobecné predmety, a potom im chýba odbornosť, ktorú potom už ťažko dobiehajú a ťažko získavajú vzťah k potrebným odborom,“ zdôraznil.
      Jednou zo svetlých výnimiek je sotva 17-ročná nádejná budúca farmárka Zuzana Užíková z Važca, ktorá sa na spomínanej výstave s radosťou zhostila úlohy v hodnotiacej komisii. „Smutným faktom je, že naše poľnohospodárstvo celkovo upadá, čo je veľká škoda, pretože slovenské výrobky boli naozaj veľmi kvalitné. Naša rodina žije z toho, čo si sami dopestujeme a vychováme. Chcem aj profesionálne pokračovať v tomto dobrom spôsobe obživy,“ dodala odhodlane pre TASR.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down