02.09.2015 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárstvo SR vykázalo vlani stratu vo výške 4,7 milióna eur

Poľnohospodárstvo SR vykázalo vlani záporný výsledok hospodárenia - stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013. Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o poľnohospodárstve a potravinárstve za rok 2014, ktorú na dnešnej schôdzi prerokoval a schválil vládny kabinet.

BRATISLAVA. Vlaňajšie výnosy poľnohospodárskeho odvetvia sa medziročne znížili o 2,7 % na 2,285 miliardy eur. Náklady sektora medziročne poklesli o 2,6 % na 2,289 miliardy eur.
"Rok 2014 bol charakteristický výraznými cenovými prepadmi poľnohospodárskych komodít, ktoré nevykompenzoval ani značný nárast naturálnej produkcie. Na cenový vývoj poľnohospodárskych komodít vplývali krátkodobé a dlhodobé faktory, ktoré sa premietli do ekonomiky výrobkov a následne do ekonomiky poľnohospodárskych podnikov," priblížil agrorezort.
V minulom roku v medziročnom porovnaní klesla aj pridaná hodnota v odvetví, a to o 7,8 % na 386,5 milióna eur. "Podiel podpôr na výnosoch dosiahol vlani 30,9 %. Podpory čiastočne kompenzovali stratu, bez nich by väčšina poľnohospodárskych podnikov bola stratová. Pretrvávali naďalej diferencie medzi úrovňou podpôr poľnohospodárstva SR a poľnohospodárstva krajín EÚ-15," dodalo MPRV.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down