14.10.2021 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárstvo v roku 2020 dosiahlo zisk pred zdanením 63,2 mil. eur

Poľnohospodárstvo podľa predbežných údajov dosiahlo za rok 2020 kladný výsledok hospodárenia pred zdanením vo výške 63,2 milióna eur. Výnosy poľnohospodárstva vlani medziročne stúpli o 0,3 % na 3,016 miliardy eur, náklady o 0,5 % na 2,952 miliardy eur.

BRATISLAVA. Ako ďalej vyplýva z tzv. zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú vo štvrtok prerokovala a schválila vláda, medziročne sa úroveň zisku znížila o 5,1 % pod vplyvom zníženia tržieb, najmä výrobkov živočíšnej výroby, pretože tržby za rastlinné výrobky sa zvýšili.
Rozhodujúcu úlohu v ekonomike poľnohospodárskych podnikov mali podľa MPRV podpory, ktoré predstavujú stabilizačnú zložku príjmov poľnohospodárov a bez nich by bola väčšina podnikov stratová.
Agrorezort v správe priblížil, že takmer 72 % finančnej podpory slovenského poľnohospodárstva bola poskytovaná zo zdrojov EÚ a časť výdavkov bola spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu SR.
Podiel celkových podpôr na výnosoch dosiahol 30,1 % a priamych platieb 14,9 %. Pretrvávali naďalej diferencie medzi úrovňou podpôr slovenského poľnohospodárstva a poľnohospodárstva krajín EÚ-15.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down