18.05.2021 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polotrpaslíčie hybridy repky a ich prednosti

„Prvou ich vlastnosťou je nižší vzrast v rozpätí od 120 do 140 centimetrov. Pomalšie rastú, majú dobrú odolnosť proti chladu a mrazu a vysokú regeneračnú schopnosť. Intenzívne sa rozvetvujú vďaka čomu majú vyššiu odolnosť proti poliehaniu. Celkovo porast trpaslíčich repiek vytvára o 25 percent nižší objem biomasy v porovnaní s tradičnými repkami.“

Uviedol Ing. Oldřich Dostál počas odborného sympózia spoločnosti Corteva Agriscience. Z ďalších vlastností upozornil na dlhé obdobie kvitnutie a následne rýchle dozrievanie. Z hľadiska skorosti väčšinou ide o skoré až stredne skoré hybridy. Počiatočný pomalší rast na jeseň a na jar je možné využiť pre skoršiu sejbu. Keďže neprerastajú - veľmi dobre prezimovávajú. Na jeseň postačí aplikovať fungicíd bez regulačného účinku, napr. prípravok Corinth. „Tieto hybridy lepšie využívajú vodu a živiny pre tvorbu semien a šešúľ a nie pre tvorbu nadzemnej hmoty,“ upozornil na prednosti O. Dostál. Nižší porast umožňuje jednoduchší prejazd postrekovej techniky až do kvitnutia. Poskytujú veľmi dobré úrody semena s vysokým obsahom oleja. Skorosť umožňuje skorý a rýchly zber, pričom nižší porast sa zberá za nižších nákladov, navyše nižšie množstvo pozberových zvyškov uľahčuje prípravu pôdy a výsev následnej plodiny.

Úrodné a olejnaté

Hybridy repky značky Pioneer sú podľa O. Dostála výnimočné pre svoju olejnatosť a poskytovaním nadpriemerne vysokých úrod semena. Takým je hybrid PX131, ktorý v praxi zaznamenal vysokú úrodu semena, čím preukázal, že výkonnosť polotrpaslíčich hybridov je porovnateľná s výkonnosťou tradičných hybridov. Uvedené potvrdili výsledky pokusu Českej zemědělskej univerzity Praha, realizovanom v roku 2019, lokalita Červený Újezd, kde z 55 skúšaných hybridov repky dosiahla PX131 jednu z najlepších olejnatostí, na úrovni takmer 44 percent, pričom podobný výsledok zopakovala aj v roku 2020.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down