10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polovica nezamestnaných nemá potenciál pracovať

Minimálne 50 percent z celkového počtu nezamestnaných sú ľudia, ktorí nechcú, alebo nevedia pracovať a nemajú potenciál pracovať. Uviedol to štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.

"Podľa mňa minimálne polovicu nezamestnaných tvoria neprispôsobiví občania, ktorí nebudú pracovať, nechcú pracovať, nevedia pracovať a nemajú na to žiaden potenciál. To je tvrdá realita, ktorú nevyriešia žiadne opatrenia navrhované vládou. A nedokážu ju vyriešiť ani samotní podnikatelia. Toto potrebuje nejaké iné riešenia mimo sféry zamestnanosti," spresnil predseda SOPK.
Zároveň konštatoval, že Slovensko trpí trvalou nezamestnanosťou, a to bez ohľadu na ekonomické cykly. "Pri vzniku SR sme mali 13,7-percentnú nezamestnanosť, dnes máme približne 14-percentnú, a to uplynulo 20 rokov. Medzitým bol rok 2001, kedy bola nezamestnanosť najvyššia, 19,8-percentná, ale najnižšia – asi 9-percentná bola v roku 2008, kedy SR vykazovala dvojciferný rast HDP," poznamenal P. Mihók
Aj súčasný systém školstva podľa jeho slov produkuje nezamestnaných ľudí – absolventov, a to v mnohých odboroch, v ktorých v živote nenájdu uplatnenie. Školstvo teda často pripravuje odborníkov pre profesie, ktoré trh nepotrebuje, čo je hrozbou pre budúcnosť spoločnosti.
Podľa P. Mihóka aj v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti zamestnávatelia ťažko nachádzajú zamestnancov pre konkrétne profesie, a to bez ohľadu na to, či ide o stredoškolsky alebo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. "Na súčasnom systéme nás najviac trápi, že školstvo, do ktorého idú verejné zdroje, nám generuje širokú vrstvu nezamestnaných. Jednou z dôležitých veci z hľadiska riešenia nezamestnanosti spočíva teda v kompletnej zmene filozofie školského a vzdelávacieho systému," dodal predseda SOPK. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down