09.06.2016 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľovníci z celého Slovenska hodnotia kvalitu chovu zveri

Zhodnotiť kvalitu chovu zveri, správnosť lovu a zoznámiť sa so súčasným stavom a vývojom slovenského poľovníctva ponúka výstava Poľovníctvo a príroda, ktorá sa dnes začala na nitrianskom výstavisku. Na celoštátnej poľovníckej výstave s medzinárodnou účasťou sa stretli poľovníci z celého Slovenska, ktorí prezentujú výsledky starostlivosti, zušľachťovania, chovu a lovu voľne žijúcej zveri a zveri chovanej vo zverniciach. Nepoľovnícka verejnosť má počas štyroch dní možnosť pochopiť myšlienku uplatňovania princípov veľkoplošného poľovníckeho hospodárenia.

NITRA. "Výstava nie je náhodnou udalosťou. Je to výstava poľovníckych trofejí, ktoré pochádzajú z obhospodarovania slovenských poľovníckych revírov za obdobie posledných piatich rokov. Povinnosť organizovať takúto výstavu raz za päť rokov, aj s posúdením stavu a vývoja populácie voľne žijúcej zveri, vyplýva ministerstvu pôdohospodárstva zo zákona o poľovníctve," povedal prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký.

Podľa jeho slov je starostlivosť o voľne žijúcu poľovnú zver na Slovensku nadštandardná, čo sa prejavuje aj neustálym nárastom počtov zveri, najmä raticovej. "Početnosť týchto druhov nám rastie, tým rastie aj redukcia. Napriek tomu ju nestíhame zabezpečovať do tej miery, aby sme trvalo dokázali zabraňovať škodám, ktoré táto zver spôsobuje na poľnohospodárskych kultúrach a lesoch," skonštatoval Lebocký. Problém sa usiluje poľovnícka komora riešiť prostredníctvom Koncepcie rozvoja poľovníctva v SR do roku 2025, kde sú presne stanovené úlohy pre užívateľov poľovníckych revírov, o aké počty by sa mali ročne znižovať stavy raticovej zvery. "Konkrétne jelenej zveri sme mali v rámci jarných kmeňových stavov v roku 2011, kedy sa koncepcia pripravovala, okolo 58.000 kusov. Cieľom je znížiť tieto stavy na 28.800 kusov, čo je na Slovensku stav, ktorý by mohol garantovať rovnováhu a zachovať biodiverzitu," povedal Lebocký. Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR pripravuje podľa slov rezortnej ministerky Gabriely Matečnej v spolupráci s odbornými inštitúciami nový zákon o lese a chystá aj nový zákon o poľovníctve. "Dostať ho do parlamentu bude veľký počin a ešte väčší, ak sa ho v takej miere podarí schváliť," povedala Matečná.

Na najväčšom stretnutí poľovníkov za posledných päť rokov predstavujú členovia Slovenskej poľovníckej komory, ktorá má 60.000 členov, najlepšie poľovnícke trofeje zo Slovenska i zahraničia, poľovnícku kultúru, históriu a tradície.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down