05.08.2014 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľskí roľníci sa obávajú bankrotov

Poľská agrárna komora obvinila z najnovšieho ruského embarga na dovoz poľského ovocia a zeleniny domácich politikov. Pohrozila, že ak vláda urýchlene nenájde riešenie ich najnovšieho problému, mnohé agropodniky zbankrotujú.

VARŠAVA. "Politické postoje Poľska v súvislosti s ukrajinskou krízou sa nám vrátili v podobe ekonomických dôsledkov," uviedla komora. "Vyhlásenia niektorých poľských politikov viedli k reakcii z ruskej strany, a priamymi obeťami ekonomických reštrikcií sú poľskí agroproducenti," dodali zástupcovia komory s tým, že dotyční politici by im teraz mali pomôcť vyriešiť súčasné problémy.
O okamžité riešenie požiadala komora aj poľskú vládu, najmä čo sa týka kompenzácií strát v dôsledku zákazu dovozu poľského ovocia a zeleniny do Ruska.

"Treba prijať okamžité kroky, nakoľko podniky, orientované na ruský trh, môžu ešte predtým, než by sa zrealizovali procedúry Európskej únie, zamerané na prípadné kompenzovanie strát poľského agrosektora, zbankrotovať," varovala komora.
Rusko je pre poľských farmárov jedným z najdôležitejších trhov. V roku 2013 vyviezlo Poľsko do Ruska viac než 840 000 ton ovocia a zeleniny. Podľa poľského ministerstva poľnohospodárstva môže embargo Poľsko stáť vyše 670 miliónov USD (499,18 milióna eur). Minister poľnohospodárstva Marek Sawicki uviedol, že Varšava sa už pripravuje aj na prípadný ruský zákaz dovozu poľského hovädzieho a hydinového mäsa.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down