24.01.2011 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Pomazané hlavy" diskutovali na Zelenom týždni

V Berlíne sa koná najväčšia svetová výstava potravinárstva, poľnohospodárstva a záhradníctva pod názvom Medzinárodný zelený týždeň Berlín (Internationale Grune Woche Berlin). Napriek súčasnému dioxínovému škandálu, ktorý vzbudzuje pozornosť v Nemecku i za jeho hranicami, akcia je venovaná budúcnosti výživy obyvateľov planéty. O 40 rokov by ich na nej malo žiť vyše 9 miliárd.

Predstavitelia vlád z 50 krajín, ktorí sa zišli cez víkend v Berlíne, vyzvali na boj proti špekuláciám a rastom cien na agrárnych trhoch. V nich vidia ohrozenie zabezpečenia dostatku potravín pre obyvateľov planéty. Predstavitelia vlád sa obrátili s výzvou na členov skupiny G20, aby prijali opatrenia proti manipulácii cien v agrárnom sektore. Medzitým EÚ oznámila, že urobila opatrenia proti prudkému poklesu cien bravčového mäsa, ktorý vyvolal práve dioxínový škandál v Nemecku.

Koncom týždňa žiadali tisíce ľudí v Berlíne radikálnu zmenu v agrárnej politike. Pod mottom Máme toho dosť! žiadali geneticky nemanipulované potraviny, zdravo a poctivo vyrábané produkty, ekologické poľnohospodárstvo v Európe, celosvetovú agrovýrobu ohľaduplnú k zvieratám a získavanie produktov nepoškodzujúcich klímu planéty. Šéfka poslancov klubu Zelených v nemeckom parlamente Renate Kunastová pred demonštrantami povedala, že treba skončiť s veľkochovmi zvierat.

Podľa oficiálnych odhadov vzrastie v roku 2050 počet obyvateľov na svete zo súčasných 6,9 na 9,1 miliardy. Nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová varovala pred hladovými vzburami v chudobnejších krajinách. "Nepokoje v Alžírsku a Tunisku majú svoje príčiny aj v rastúcich cenách potravín," uviedla. Jej francúzsky kolega Bruno Le Maire v súvislosti s možnosťami skupiny G20 dodal: "Dúfam, že sa do konca tohto roka dopracujeme ku konkrétnym riešeniam."

Na stretnutí v Berlíne sa zúčastňujú aj predstavitelia takých dôležitých agrárnych krajín ako Rusko, Francúzsko a Španielsko, ale aj z Malawi a Kene. Predstaviteľ Spojených štátov však na stretnutí chýbal.

I. Aignerová uviedla, že ak sa má zabezpečiť dostatok potravín pre pribúdajúce obyvateľstvo, ich produkcia musí vzrásť o 70 %. Agrárny komisár EÚ Dacian Ciolos predtým oznámil opatrenia Európskej komisie (EK) proti špekuláciám s agrárnymi produktmi. "Komisia sa domnieva, že musí pokračovať, ako navrhol Michel Barnier pre finančné transakcie." Komisár pre vnútorný trh M. Barnier žiada zdanenie transakcií a tvrdšie tresty za finančné delikty.

Po dioxínovom škandále chce Európska únia (EÚ) znížiť objem bravčového mäsa na trhu, a tak dosiahnuť stabilizáciu jeho ceny. D. Ciolos dodal: "Musíme sa pokúsiť zabrániť prepadu cien." EÚ bude vykupovať od chovateľov bravčového mäso, bude ho skladovať na vlastné náklady až dovtedy, kým sa jeho cena nezvýši.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down