04.04.2013 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoc oslabeným lesom

Oslabeným lesom má pomôcť novela o lesnom reprodukčnom materiáli.

Oslabeným lesom na Slovensku má pomôcť novela zákona o lesnom reprodukčnom materiáli. Právnu normu z dielne poslancov vládneho Smeru-SD Antonína Cicoňa, Otta Brixiho a Antona Martvoňa podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.
Novela má za cieľ pomôcť lesným porastom najmä vo vyšších vegetačných stupňoch. „Civilizačnými vplyvmi a klimatickými zmenami dramaticky oslabované lesy nedokážu odolávať biotickým a abiotickým škodlivým činiteľom, ako je podkôrny hmyz, vietor či sucho," odôvodnili svoj návrh predkladatelia. Výsledkom sú tak podľa poslancov množiace sa kalamity a destabilizácia obrovských lesných plôch.
V novele sa preto upravuje kompetencia orgánu štátnej odbornej kontroly lesného reprodukčného materiálu. Ten môže v odôvodnených prípadoch vydávať súhlas na prenos lesného reprodukčného materiálu, čiže semien a sadeníc lesných drevín, aj medzi jednotlivými lesnými vegetačnými stupňami. Týmto opatrením sa podľa poslancov pomôže oslabeným lesným porastom rýchlejšie sa prispôsobiť zmenám klímy a zmiernia sa tým dopady pôsobenia škodlivých činiteľov na lesy. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down