23.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomocné prípravky v ochrane rastlín

Ako som už informovala, od roku 2013 máme dva zoznamy autorizovaných prípravkov. Prvý je Zoznam autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod, teda tzv. tvrdá chémia. Druhý je Zoznam autorizovaných pomocných prípravkov a pomocných prípravkov povolených na paralelný obchod, ktorému sa dnes budeme venovať. Okrem toho je ešte Zoznam menej významných použití a Zoznam schválených základných látok. Všetky zoznamy sú zverejnené na webovej stránke ÚKSÚP-u – Odbor registrácie pesticídov.

signalizačná správa

Pre podporu morenia

V Zozname autorizovaných pomocných prípravkov a pomocných prípravkov povolených na paralelný obchod pribudli v roku 2017 nové prípravky. Prípravok, ktorého aktívna zložka je vodná disperzia akrylátového kopolyméru, polyethylénom modifikovaný vosk a draselná soľ. Tento pomocný prostriedok červenej farby je určený na zvýšenie priľnavosti moridiel na osive kukurice, zníženie ich oteru pri transporte a manipulácii a zvýraznenie farebnosti osiva. Je to teda pasívny pomocný prípravok, ktorý zlepšuje technologické vlastnosti namoreného osiva kukurice. Prispieva k rovnomernejšiemu rozmiestneniu moridiel na vonkajšom povrchu semien a optimalizuje ich priľnutie k osivu. Hladší povrch osiva po aplikácii zlepšuje jeho sypnosť a redukuje možnosť oderu osiva pri transporte a manipulácii. Namorené osivo sa vyznačuje nižšou prašnosťou a zvýšenou farebnosťou osiva. Je povolený len do kukurice.

Ďalší prípravok má aktívnu zložku styrén-akrylátový kopolymér a ľanový olej. Pôsobí rovnako ako predchádzajúci prípravok, je však určený na jačmeň jarný, jačmeň ozimný, pšenica jarná, pšenica ozimná, raž ozimná, tritikale a ovos.

Pomocný prípravok vo forme dispergovateľného prášku (WP) pre zvýšenie stekavosti moreného osiva má aktívnu zložku zmes polymérov (mastencového prášku a chloritanu). Zlepšuje technologické vlastnosti namoreného osiva. Prostredníctvom pomocného prípravku sa zlepšuje stekavosť moreného osiva pri morení, prispieva k rovnomernejšiemu rozmiestneniu moridiel na povrchu osiva a optimalizuje ich priľnutie na osive. Pomocný prípravok rýchlo schne a zabráni zlepeniu osiva pri morení. Je určený do kukurice a slnečnice.

Zlepšenie vlastností postrekových kvapalín

Adjuvant vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou pre použitie v poľnohospodárstve, záhradníctve a lesníctve, je určený na zlepšenie vlastností postrekových kvapalín, zníženie penivosti, zníženie úletu pri aplikácii, pre rovnomerné pokrytie ošetrovaného povrchu a zvýšenie odolnosti proti dažďu. Deaktivuje nevhodné katióny (predovšetkým vápnik, horčík, sodík, železo) prítomné v postrekovej vode, znižuje pH postrekovej kvapaliny a zlepšuje biologickú účinnosť pesticídov, predovšetkým na báze glyfosátov, diquatu a kontaktných herbicídov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down