16.12.2015 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomôžu fondy, družstvá, zväzy?

Ten obrázok je, žiaľ, typický aj pre Malokarpatskú vinohradnícku oblasť: na desiatkach hektárov neobrábaných vinohradov rastie namiesto prútov viniča burina, a v jeseni namiesto hroznových bobúľ vo vinohradoch vynikajú kríčky červených šípok. Vinice sa neobrábajú najmä preto, lebo výroba hrozna sa ekonomicky nevypláca. Narástli vstupy do vinohradníckej výroby, cena hrozna sa však nemenila.

(náš názor)

 

MODRA. Štát a "neomylné trhové hospodárstvo" nastavili pravidlá pomoci pre poľnohospodárov tak, že okrem hrozna aj iné tradičné plodiny - zelenina, ovocie, cukrová repa a ďalšie - sa na Slovensku vyrábajú len ojedinele, zato sa dovážajú zo zahraničia, kde sú podporované štátom a i vyššími dotáciami z EÚ. Vinohradníci i poľnohospodári sa však márne dožadujú, aby zodpovední funkcionári, či už na ministerstve pôdohospodárstva alebo priamo v Európskej komisii, riešili túto diskrimináciu. Vždy sa nájde vysvetlenie a dostatok dôvodov, prečo je to tak: lebo z EÚ dostávame viac prostriedkov ako do nej prispievame. Poľnohospodári si však z tých peňazí veľa nevyužijú.

 

Hlavný problém

 

Hlavným problémom  je v súčasnosti obnova starých a výsadba mladých vinohradov, ktoré sú náročné na finančné zdroje, a tie veľmi chýbajú hlavne malým podnikateľom. V rámci stratégie Európa 2020 by mohli pomôcť prostriedky EÚ z rozpočtového obdobia 2014 až 2020, určené pre Slovensko.

Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja umožňujú MP RV SR v rámci obchodnej podpory malých a stredných podnikov vyhlásiť výzvy v rámci Programu rozvoja vidieka aj na riešenie týchto problémov. Ministerstvo však v súčasnosti pripravuje novelu zákona o vinohradníctve a vinárstve. Implementuje tak nové pravidlá pre výsadbu viniča, ktoré Európska komisia nariadila ešte v roku 2013. Nimi sa ruší zákaz novej výsadby k 31. decembru 2015. Nové pravidlá MP RV SR, ktoré budú platiť od 1. januára 2016, povolia novú výsadbu na základe vyklčovania, a poskytovanie povolení na novú výsadbu na ploche, ktorá sa rovná 1 percentu z celkovej plochy, na ktorej je v SR vysadený vinič.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down