23.06.2020 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka odrôd hustosiatych obilnín a hrachu

Na Celoslovenských dňoch poľa sa so svojou kolekciou odrôd hustosiatych obilnín a hrachu opäť predstavila spoločnosť Selgen. Podľa slov jej zástupcu Ing. Róberta Čuláka, výsledkom viac ako sto rokov trvajúcej šľachtiteľskej práce tejto českej spoločnosti sú odrody, ktoré prispeli k pokroku rastlinnej výroby v Českej republike a na Slovensku.

V súčasnej dobe spoločnosť Selgen disponuje piatimi šľachtiteľskými stanicami a jedným testovacím strediskom. Nosným programom spoločnosti je šľachtenie ozimnej pšenice, okrem ktorej šľachtí jačmeň, hrach, raž, tritikale, repku, pšenicu jarnú, ovos, viku,pelušku,bôb, horčicu a ďatelinu.

Osinaté pšenice

„Pred štyrmi rokmi sme zaradili do ponuky prvé osinaté pšenice s cieľom pomôcť najmä tým pestovateľom, ktorí hospodária v blízkosti lesov a ich polia sú tak vystavené vysokému tlaku zveri,“ uviedol R. Čulák v úvode prehliadky pokusu.

Z tejto kategórie ako prvú predstavil odrodu Annie s elitnou potravinárskou kvalitou, ktorá vyniká poskytovaním stabilných úrod. V registračných skúškach českého ÚKZÚZ-u sa presadila ako najkvalitnejšia odroda pšenice. Má zabudovaný gén Pch1 s odolnosťou proti steblolamu a rhizoctonii, čo umožňuje jej pestovanie po pšenici, prípadne po inej obilnine. Aktuálne registrovaná odroda Lorien (B) je určená na kŕmenie. Pre vyššiu odolnosť proti suchu je odporúčaná hlavne do teplých a suchších podmienok juhozápadného Slovenska. Ďalšia osinatka Collector bola vyšľachtená v spolupráci s francúzskou šľachtiteľskou spoločnosťou Florimond Desprez. Podľa R. Čuláka ide o typickú odrodu kŕmnej kvality C. Je nízka s vysokou odolnosťou proti poliehaniu a je určená pre tých pestovateľov, ktorí nepotrebujú slamu.

Novinka Histrix (A) je osinatá odroda jarnej pšenice, ktorá by mala nahradiť doterajšiu stálicu Granny. Prekonáva ju nielen v úrodách, ale aj lepšou prispôsobivosťou k podmienkam prostredia. Je vhodná aj do suchších podmienok juhozápadného Slovenska.

Výkonné a kvalitné

Pre zaujímavosť odroda Viki elitnej potravinárskej kvality dostala pomenovanie po prezývke slávneho brankára Iva Viktora. Vyniká odolnosťou proti napadnutiu fuzáriami, preto sa môže s úspechom pestovať po kukurici na zrno. „Z nášho portfólia ide o najpestovanejšiu odrodou pšenice v Nemecku,“ dodal R. Čulák. Vzhľadom na veľmi silné odnožovanie je vhodná pre neskorý termín sejby. Okrem kvality a výborného zdravotného stavu poskytuje veľmi dobré úrody.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down